Dworczyk: nie ma mowy o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień na koronawirusa

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24
Dworczyk: nie ma mowy o wprowadzeniu przymusowych szczepień na koronawirusa
Dworczyk: nie ma mowy o wprowadzeniu przymusowych szczepień na koronawirusaTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: nie ma mowy o wprowadzeniu przymusowych szczepień na koronawirusa

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef KPRM powiedział, że w tej chwili absolutnie nie ma mowy o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień na koronawirusa. Jego zdaniem musimy "przeprowadzić pewien proces, którego efektem będzie zmiana postaw społecznych".

Dziennikarze pytali w poniedziałek Michała Dworczyka, czy rząd bierze pod uwagę wprowadzenie konkretnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych na koronawirusa i na jakim etapie jest projekt, który mówił o możliwości sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony.

- W tej chwili absolutnie nie ma mowy o wprowadzeniu przymusowych, czy obowiązkowych szczepień. Podkreślaliśmy od początku, że musimy wspólnie, mówię nie tylko o rządzie, ale de facto o wszystkich Polakach, przeprowadzić pewien proces, którego efektem będzie zmiana postaw społecznych - powiedział szef kancelarii premiera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dodał, że dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień. - Widać to najlepiej po wynikach szczepień na grypę. My w takim rankingu realizowanym przez OECD jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o szczepienia osób dorosłych przeciwko grypie. Jeżeli chodzi o szczepienie przeciw COVID-19, jest to trochę lepszy wynik, ale też daleko niesatysfakcjonujący - mówił Dworczyk.  

- Natomiast tego rodzaju spraw nie da się rozwiązać w sposób nakazowo-rozdzielczy, tak to nazwijmy - ocenił.

Mówił, że "Polacy muszą przekonać się, że szczepienia są jedyną drogą do tego, żeby wyjść ostatecznie z pandemii".  

Członkini Rady Medycznej: rekomendowaliśmy obowiązek szczepień dla trzech grup

Członkini Rady Medycznej przy premierze profesor Anna Piekarska pytana w niedzielę w "Faktach po Faktach", czy dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 powinny zostać wprowadzone obostrzenia. - Rekomendujemy to od dawna – mówiła, dodając jednak, że "Rada Medyczna jest tym czym jest, czyli ciałem doradczym, nie decyzyjnym".

Przekazała, że Rada Medyczna rekomendowała obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich pracowników medycznych, nauczycieli i pracowników handlu. 

Szczepienia przeciw COVID-19

Do poniedziałku podano 38 629 517 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 20 117 277 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 19 833 946 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości