TVN24 | Polska

Godzina policyjna dla niezaszczepionych? "Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
Radio Zet, PAP
Dlaczego Polacy się szczepią? "Chciałbym, żeby społeczeństwo było zdrowe", "Chcę normalnie funkcjonować"TVN24
wideo 2/21
TVN24Dlaczego Polacy się szczepią? "Chciałbym, żeby społeczeństwo było zdrowe", "Chcę normalnie funkcjonować"

Profesor Miłosz Parczewski, lekarz naczelny do spraw COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie, zaproponował wprowadzenie "godziny policyjnej, a nawet wprowadzenie zakazu przemieszczania się między województwami dla osób, które nie chcą się szczepić".

- Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych - mówi o osobach, które nie chcą się szczepić, profesor Miłosz Parczewski, lekarz naczelny ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie. Jak wyjaśnił w rozmowie z Radiem Zet, "nie można nikogo siłą ani przepisami zmusić do szczepienia się przeciw COVID-19, ale można sprawić, żeby taka osoba sama zdecydowała, że się zaszczepi".

Zdaniem profesora, takim rozwiązaniem "mogłoby być na przykład wprowadzenie godziny policyjnej dla niezaszczepionych lub zakazu przemieszczania się między województwami" - czytamy na portalu Radia Zet.

Szczepienia i przyspieszone znoszenie obostrzeń

W Polsce wykonano dotychczas ponad 15 milionów szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 4 miliony. Jak wynika z rządowych statystyk z czwartku, dzienna liczba szczepień wyniosła ponad 410 tysięcy.

Według najnowszych decyzji rządu, w maju otwierane są - w reżimie sanitarnym i z ograniczeniami - między innymi hotele, restauracje, kina, teatry, baseny i siłownie. Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Łagodzenie restrykcji ma następować w odstępach czasowych. Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii, instytucji o tydzień – ma to teraz nastąpić 21 maja. Szef rządu zapowiedział też zmiany dla branży sportowej i restauracyjnej.

CZYTAJ SZCZEGÓŁY: Luzowanie przyspiesza. Wcześniej otwarte kina i teatry. Nowe zasady dla gastronomii i siłowni

Autor:mart/kab

Źródło: Radio Zet, PAP

Tagi:
Raporty: