TVN24 | Polska

"Kategorycznie należy zażądać od premiera Morawieckiego wycofania się z tej bulwersującej decyzji"

TVN24 | Polska

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
"Kategorycznie należy zażądać od premiera Morawieckiego wycofania się z tej bulwersującej decyzji"
"Kategorycznie należy zażądać od premiera Morawieckiego wycofania się z tej bulwersującej decyzji"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Kategorycznie należy zażądać od premiera Morawieckiego wycofania się z tej bulwersującej decyzji"

Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka oświadczył na konferencji prasowej, że wpisanie prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych do pierwszej grupy szczepień przeciw COVID-19 jest "niegodziwe i niesprawiedliwe". - Żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego wycofania się z tej decyzji - dodał.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegły czwartek rozporządzeniem Rady Ministrów, w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień znajdą się m.in. żołnierze, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, wywiadu i kontrwywiadu wojskowego i Służby Więziennej.

Jaki o włączeniu prokuratorów do grupy pierwszej: oni są wśród innych służb mundurowych
Jaki o włączeniu prokuratorów do grupy pierwszej: oni są wśród innych służb mundurowychTVN24

Przewodniczący PO Borys Budka mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że wpisanie prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych do pierwszej grupy szczepień to "bulwersująca decyzja, która natychmiast powinna zostać zmieniona".

Zdaniem Budki, dziś najważniejsze jest, by po służbach medycznych zaszczepione zostały osoby najbardziej narażone na zachorowania, w tym m.in. pacjenci onkologiczni.

- Kategorycznie należy zażądać od premiera Morawieckiego wycofania się z tej bulwersującej decyzji. Nie może być tak, że poza kolejką są w programie szczepień ujęci prokuratorzy czy funkcjonariusze służb specjalnych. To jest po prostu niegodziwe i niesprawiedliwe. Dlatego oczekujemy od rządu natychmiastowej zmiany tej decyzji - oświadczył lider PO.

Wcześniej we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk był pytany w Wirtualnej Polsce, dlaczego w grupie pierwszej "nagle znaleźli się prokuratorzy". - To nie jest nagle. W ramach konsultacji i międzyresortowych, i potem obiegu rozporządzenia zostały wprowadzone pewne zmiany w grupie, która była tam od początku w etapie pierwszym, czyli w grupie służb mundurowych. Tam nastąpiło pewne doprecyzowanie - powiedział.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce rozpoczęły się pod koniec grudnia 2020 roku i aktualnie obejmują grupę zero, czyli przede wszystkim personel placówek medycznych. Według zapowiedzi rządu szczepienia grupy pierwszej powinny się rozpocząć 25 stycznia i w pierwszej kolejności objąć seniorów, poczynając od najstarszego.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości