TVN24 | Polska

Prawie 300 tysięcy rozmów z niezaszczepionymi. "Musimy stosować metodę drobnych kroków"

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
TVN24
Rzecznik MZ: Blisko 300 tysięcy rozmów z niezdecydowanymi. Osiem procent rejestruje się na szczepienie
Rzecznik MZ: Blisko 300 tysięcy rozmów z niezdecydowanymi. Osiem procent rejestruje się na szczepienieTVN24
wideo 2/22
TVN24Rzecznik MZ: Blisko 300 tysięcy rozmów z niezdecydowanymi. Osiem procent rejestruje się na szczepienie

Mamy obdzwonionych w granicach 290 tysięcy osób. Osiem procent udaje się zapisywać - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, prezentując wyniki akcji mającej zachęcić niezaszczepionych do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. O postępach szczepień w stolicy mówiła natomiast wiceprezydent miasta Renata Kaznowska. Wyraziła nadzieję, że Warszawa znajdzie się niebawem "na pierwszym miejscu" w Polsce pod tym względem.

W Polsce do poniedziałku podano 32 788 403 dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 16 211 976 osób - to osoby, które przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson lub obie dawki specyfiku firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W celu przekonania niezdecydowanych do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi kampanię telefoniczną. Podczas rozmowy z konsultantem można od ręki zarejestrować się, wybierając dogodny termin i miejsce szczepienia.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje

Blisko 300 tysięcy rozmów z niezdecydowanymi, część się przekonuje

W poniedziałek w rozmowie z TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że "mamy obdzwonionych w granicach 290 tysięcy osób". - Osiem procent udaje się zapisywać. Albo te osoby są zapisywane na infolinii, albo same deklarują, że zaraz po telefonie podejmą próbę rejestrowania, i rzeczywiście się rejestrują - poinformował. - Niestety dość duża grupa osób, w granicach 40 procent, stwierdza, że ich przekonania nie pozwalają im zaszczepić się i nie ma z tymi osobami żadnej dyskusji - przyznał Andrusiewicz.

- Tutaj musimy stosować metodę drobnych kroków. Jeżeli widzimy brak zainteresowania, to nawet te osiem procent buduje jednak dodatkowy potencjał w postaci dodatkowych szczepień - ocenił rzecznik MZ.

Wiceprezydent Warszawy: poziom wyszczepialności jest naprawdę bardzo duży

Odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 różni się w zależności od gminy. Według rządowych danych z popołudnia w poniedziałek, najlepsza sytuacja jest w Podkowie Leśnej, gdzie 60,5 procent mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zwróciła uwagę, że Warszawa ma "drugie miejsce w Polsce po Podkowie Leśnej", jeśli chodzi o poziom wyszczepienia. Według danych na stronie resortu zdrowia jest to 59,7 procent.

Wiceprezydent Warszawy: poziom wyszczepialności jest naprawdę bardzo duży
Wiceprezydent Warszawy: poziom wyszczepialności jest naprawdę bardzo dużyTVN24

- Mam nadzieję, że w tym tygodniu będziemy na miejscu pierwszym - powiedziała Kaznowska. Jak oceniła, "ten poziom wyszczepialności jest naprawdę bardzo, bardzo duży". - W grupie wiekowej 70 plus jest to prawie 85 procent - poinformowała.

Gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju - dane z 19.07.21gov.pl

Przypomniała, że władze stolicy upominkami zachęcają warszawiaków do szczepienia się. Na osoby odwiedzające w tym celu miejskie punkty szczepień powszechnych oraz punkty wakacyjne czeka niemal półtora tysiąca prezentów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rejs, wejściówki do muzeów, jazda w symulatorze metra. Prezenty za szczepienie przeciw COVID-19

Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości