Starosta zaszczepił się poza kolejnością, został zawieszony w prawach członka PiS

Autor:
akr/tr
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Dworczyk: powinniśmy skupić się na tym, żeby tego rodzaju sytuacje się więcej nie powtórzyły
Dworczyk: powinniśmy skupić się na tym, żeby tego rodzaju sytuacje się więcej nie powtórzyłyTVN24
wideo 2/22
TVN24Dworczyk: powinniśmy skupić się na tym, żeby tego rodzaju sytuacje się więcej nie powtórzyły

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz został w poniedziałek zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Powodem tej decyzji jest przyjęcie przez niego szczepionki przeciw COVID-19 poza kolejnością. W wystosowanym wcześniej oświadczeniu Kruczkiewicz zapewniał, że nie zabiegał o przyjęcie preparatu poza kolejnością oraz że jest "gotów ponieść wszelkie konsekwencje" swojej decyzji.

Akcja szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyła w Polsce 27 grudnia. Jako pierwsi - na "etapie zero" - powinni być zaszczepieni między innymi pracownicy ochrony zdrowia. W ostatnich dniach jednak zaszczepione zostały osoby spoza tej grupy. Do przyjęcia preparatu przyznali się między innymi aktorzy Krystyna Janda, Maria Seweryn, Andrzej Seweryn, Wiktor Zborowski, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak czy były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller. Osoby te zostały zaszczepione w placówce Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W poniedziałek w tym kontekście w mediach pojawiły się kolejne nazwiska: aktorów Radosława Pazury, Anny Cieślak i Olgierda Łukaszewicza oraz Mariusza Waltera.

Kto zaszczepił się poza kolejnością? Jakie były tłumaczenia? Najważniejsze informacje >>>

Starosta nyski zawieszony w prawach członka PiS

Zaszczepieni na koronawirusa poza kolejnością zostali również niektórzy samorządowcy.

Samorządowcy tłumaczą się ze szczepień poza kolejką >>>

Posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca struktur PiS w województwie opolskim, poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że "w związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą realizacji programu szczepień przeciwko COVID-19 w powiecie nyskim, z dniem 04.01.2021 r. zostaje zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości Pan Andrzej Kruczkiewicz Starosta Nyski".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W sobotę Porowska skierowała do prezesa PiS wniosek o zawieszenie starosty nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza w prawach członka tej partii. Wniosek ten został skierowany po informacjach zamieszczonych 29 grudnia przez lokalny portal Nysa Hot, z których wynika, że starosta został zaszczepiony przeciw COVID-19 poza przysługującą mu kolejnością.

"Do Nysy dotarła pierwsza partia 300 szczepionek na COVID. Jak poinformował w mediach społecznościowych dyrektor nyskiego szpitala Norbert Krajczy dziś o godz. 8.00 rozpoczęło się szczepienie pracowników nyskiego szpitala. Zaszczepiony został także m.in. starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz" – napisał portal.

Szczepionki przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje >>>

Oświadczenie Kruczkiewicza

Starostwo Powiatowe w Nysie opublikowało w tej sprawie oświadczenie Kruczkiewicza. "Stanowczo oświadczam, że wobec ujawnionych publicznie wątpliwości w sprawie zaszczepienia się przez moją osobę przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w dniu 29 grudnia 2020 r., moją intencją nie było szczepienie się poza kolejnością i w ogóle o to nie zabiegałem" – czytamy w oświadczeniu starosty nyskiego.

Jak podkreśla Andrzej Kruczkiewicz, fakt jego szczepienia wyniknął z "wyraźnego zaproszenia od Dyrektora ZOZ w Nysie Pana Norberta Krajczego".

"W związku z powyższym, fakt mojego poddania się szczepieniu, nie wynikał z chęci szybkiego przyjęcia szczepionki, tylko z tego powodu, że zaufałem Panu Dyrektorowi Norbertowi Krajczemu, który przekonał mnie, że muszę mu towarzyszyć, aby dać przykład lokalnemu społeczeństwu, że szczepienie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i życia" – czytamy.

Starosta przekazał, że oddaje się "do dyspozycji władz Prawa i Sprawiedliwości" oraz jest "gotów ponieść wszelkie konsekwencje" jego decyzji.

Etapy szczepień przeciwko COVID-19

Zgodnie z przyjętymi zasadami w pierwszej kolejności powinni być szczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Kolejny etap, czyli grupa pierwsza, ma objąć między innymi seniorów i nauczycieli. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy?

NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Narodowy Program SzczepieńPAP

Autor:akr/tr

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości