Szczepienia przeciw COVID-19. Po przyjęciu pierwszej dawki za granicą możliwe zaszczepienie się drugą w Polsce

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionkiRadio Zet
wideo 2/21
Radio ZetMinister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Wynika z niej, że osoby, które rozpoczęły szczepienia przeciw koronawirusowi poza Polską, mogą przyjąć drugą dawkę w naszym kraju i uzyskać unijne zaświadczenie COVID-19.

Opublikowana w piątek w Dzienniku Ustaw nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 ma na celu umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że "zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia".

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA >>>

Wykaz możliwych do użycia preparatów na stronie internetowej

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy będzie podawał i publikował wykaz szczepionek na swojej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej.

"W wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu. Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE" – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.

Ministerstwo Zdrowia, będące projektodawcą, wskazało, że zaproponowana zmiana skorelowana jest z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 października 2021 r. Zwróciło uwagę, że aktualnie "19 krajów na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej".

"Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki – odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego" – zaznaczono w ocenie skutków regulacji.

Nowelizacja wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości