TVN24 | Polska

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało w sprawie szczepień dawką przypominającą dla grupy 16-18

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl
Adam Niedzielski o możliwym początku szczepień trzecią dawką w grupie wiekowej 12-17 lat
Adam Niedzielski o możliwym początku szczepień trzecią dawką w grupie wiekowej 12-17 latTVN24
wideo 2/21
TVN24Adam Niedzielski o możliwym początku szczepień trzecią dawką w grupie wiekowej 12-17 lat

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od wtorku 25 stycznia rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla w pełni zaszczepionych osób powyżej szesnastego roku życia.

W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce ruszyły szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród grup w wieku 12-15 lat. Oznacza to, że niektórzy z nastolatków mają paszporty covidowe ważne już od 6-7 miesięcy.

Komisja Europejska przyjęła w grudniu minionego roku przepisy, według których po szczepieniu podstawowym certyfikat covidowy będzie ważny przez 9 miesięcy "do celów podróży wewnątrz Unii Europejskiej", a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Nowe przepisy będą obowiązywać w Unii od 1 lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szczepienia przypominające dla osób w wieku powyżej 16 lat

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek wieczorem przekazało w oświadczeniu, że od wtorku 25 stycznia rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwiema dawkami, które ukończyły 16. rok życia.

Wyjaśniono, że wzięto tu pod uwagę rekomendacje Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 24 stycznia 2022 roku uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Poinformowano, że w szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości