TVN24 | Polska

"Tak jak wiosną kry pękają, tak samo pęka Zjednoczona Prawica"

TVN24 | Polska

Autor:
mart//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
"Tak jak wiosną kry pękają, tak samo pęka Zjednoczona Prawica"
"Tak jak wiosną kry pękają, tak samo pęka Zjednoczona Prawica"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Tak jak wiosną kry pękają, tak samo pęka Zjednoczona Prawica"

Wiemy, że w koalicji Zjednoczonej Prawicy trzeszczy, obserwujemy to od dłuższego czasu - mówiła w piątek posłanka Lewicy Magdalena Biejat. Zdaniem Katarzyny Lubnauer, posłanki Koalicji Obywatelskiej, Zjednoczona Prawica "rozpada się przez działania również Jarosława Kaczyńskiego". - Jarosław Kaczyński wie, że jeżeli nic się nie zmieni, to przed każdym posiedzeniem Sejmu będzie musiał negocjować każdą ustawę - uważa wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. To komentarze po wywiadzie, jakiego udzielił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W czwartek wicepremier Piotr Gliński przedstawił w Sejmie informację na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wniosek o uzupełnienie porządku obrad o ten punkt poparło 232 posłów, 217 było przeciw. Wśród głosujących za byli parlamentarzyści opozycji oraz 17 posłów Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy.

W piątek wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Rozmowa dotyczyła głównie konfliktu w ramach Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem lidera PiS posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy wyłamują się i nie wspierają działań rządu, prowadzą "zabiegi o własne czy wąsko partykularne interesy, a nie zabiegi o wartości". Podkreślił, że "każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę - ale rozbijaniem jest także odmowa głosowania, bo myśmy się umówili na wspólne głosowania - działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie i przeciw polskim wartościom". - Trzeba się zjednoczyć, a kto tego nie rozumie, kto tego nie robi, po prostu jest kimś, kto szkodzi - dodaje.

Wywiad Kaczyńskiego i sytuację w Zjednoczonej Prawicy komentują w piątek politycy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Obóz Zjednoczonej Prawicy nie powinien sobie pozwalać na tego typu publiczne manifestacje"

Poseł PiS Daniel Milewski przyznał w rozmowie z TVN24, że głosowanie w sprawie informacji na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury było "zaskakujące". - Nikt nie odbiera tego w negatywny sposób. Każdy poseł ma prawo do jakichś swoich decyzji, tutaj to środowisko podjęło taką decyzję - mówił. - Normalna debata parlamentarna trwa - dodał.

"Nikt nie odbiera tego w jakiś negatywny sposób"
"Nikt nie odbiera tego w jakiś negatywny sposób"TVN24

Zapytany o tę sytuację rzecznik rządu Piotr Mueller skomentował, że rząd ma większość, ale koalicjanci "w niektórych aspektach" różnią się od siebie. - Akurat to głosowanie nie powinno się zakończyć takim efektem, jakim się zakończyło. Jestem zdziwiony taką postawą ze strony Solidarnej Polski i mam nadzieję, że jednak przyjdzie jakaś refleksja - przyznał. - Tego typu głosowania powinny się odbywać w ramach ustalonego, wspólnego kompromisu wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy - dodał.

- Uważam, że obóz Zjednoczonej Prawicy nie powinien sobie pozwalać na tego typu publiczne manifestacje, które na pewno nie służą temu, aby budować jedność w obozie Zjednoczonej Prawicy - oświadczył rzecznik rządu.

Mueller zapewnił, że mimo to "wszystkie zasadnicze sprawy przechodzą w taki sposób", w jaki PiS by sobie "tego życzył".

"Obóz Zjednoczonej Prawicy nie powinien sobie pozwalać na tego typu publiczne manifestacje"
"Obóz Zjednoczonej Prawicy nie powinien sobie pozwalać na tego typu publiczne manifestacje"TVN24

"Wiemy, że w koalicji Zjednoczonej Prawicy trzeszczy"

- Wiemy, że w koalicji Zjednoczonej Prawicy trzeszczy, obserwujemy to od dłuższego czasu. Pozostaje nam to obserwować i robimy to wszyscy z zapartym tchem - oświadczyła Magdalena Biejat, posłanka Lewicy.

"Wiemy, że w koalicji Zjednoczonej Prawicy trzeszczy"
"Wiemy, że w koalicji Zjednoczonej Prawicy trzeszczy"TVN24

Zdaniem Katarzyny Lubnauer, posłanki Koalicji Obywatelskiej, Zjednoczona Prawica "rozpada się przez działania również Jarosława Kaczyńskiego, na przykład w stosunku do Porozumienia, gdzie - powiedzmy szczerze - Adam Bielan jest jego wysłannikiem".

- Wywiad Jarosława Kaczyńskiego to ostrzeżenie dla Solidarnej Polski. Powiedzenie: my jesteśmy w stanie stanąć tak bardzo z prawej, jak wy stoicie, w związku z czym nie będziecie mieli żadnego elektoratu, jeżeli będą przyspieszone wybory, a po drugie powiemy waszym wyborcom, że to wy jesteście winni rozpadowi Zjednoczonej Prawicy i końcowi rządów Zjednoczonej Prawicy - oceniła posłanka. - Nadchodzi wiosna i mam wrażenie, że tak jak wiosną kry pękają, tak samo pęka Zjednoczona Prawica - dodała.

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Koalicji Polskiej ocenił, że wywiad Kaczyńskiego to "jest już ostrzeżenie do nikogo". - Dzisiaj Jarosław Kaczyński wie, że jeżeli nic się nie zmieni, to przed każdym posiedzeniem Sejmu będzie musiał negocjować każdą ustawę, tak naprawdę nie tylko z (Jarosławem) Gowinem i (Zbigniewem) Ziobrą, ale za chwilę z coraz większą liczbą posłów, którzy zrozumieją, że z Kaczyńskim inaczej nie można, tylko się trzeba targować - dodał.

- Myślę, że obóz władzy powoli zaczyna dostrzegać, że dotarł do granic swojej wydolności. Dzisiaj ten rząd nie ma większości w Sejmie i nie ma autorytetu w społeczeństwie. To jest chyba największy problem i żadne groźby Jarosława Kaczyńskiego pod adresem topniejącego własnego zaplecza nie zmienią tego faktu - mówił Kamiński.

"Myślę, że obóz władzy powoli zaczyna dostrzegać, że dotarł do granic swojej wydolności"
"Myślę, że obóz władzy powoli zaczyna dostrzegać, że dotarł do granic swojej wydolności"TVN24

Autor:mart//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości