TVN24 | Polska

Próba sforsowania granicy i strzały ostrzegawcze w Białowieży, w Kuźnicy migranci "pod ścisłą kontrolą"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24, PAP
MON publikuje nagranie z Kuźnicy
MON publikuje nagranie z KuźnicyTwitter/@MON
wideo 2/21
Twitter/@MONMON publikuje nagranie z Kuźnicy

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wczoraj w rejonie Białowieży doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę kilkuset migrantów. Dodano, że "atak rozpoczął się rzucaniem w stronę żołnierzy różnych przedmiotów, a następnie próbą zniszczenia ogrodzenia. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze". Resort obrony opublikował także najnowsze nagranie z Kuźnicy, gdzie do podobnej próby sforsowania granicy doszło w poniedziałek. Straż Graniczna poinformowała, że w środę doszło do 468 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

MON przekazał, że"wczoraj w rejonie Białowieży doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę kilkuset migrantów". Wcześniej wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki mówił, że była to grupa 150 osób.

"Atak rozpoczął się rzucaniem w stronę żołnierzy różnych przedmiotów, a następnie próbą zniszczenia ogrodzenia. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze" - dodało Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Po dotarciu na miejsce wsparcia Straży Granicznej i Policji sytuacja uspokoiła się. Służby graniczne Białorusi przewiozły większą część migrantów w głąb lasu" - relacjonuje resort obrony.

Poinformowano także, że "w tym samym czasie w okolicach Szudziałowa doszło do kolejnego ataku migrantów na żołnierza". "Został uderzony gałęzią w klatkę piersiową. Oddał dwa strzały ostrzegawcze w powietrze. Żołnierzowi nic się nie stało. Agresywni napastnicy oddalili się w głąb Białorusi" - dodano,

MON: migranci w rejonie Kuźnicy pozostają pod ścisłą kontrolą białoruskich służb

MON opublikowało także nagranie z innego miejsca, z Kuźnicy, gdzie do próby siłowego sforsowania granicy doszło w poniedziałek. Na nagraniu widać zasieki rozstawione wzdłuż granicy, obozowiska koczujących migrantów oraz pilnujące ich służby.

"Aktualna sytuacja w Kuźnicy. Migranci pozostają pod ścisłą kontrolą białoruskich służb" - napisano.

O tym, że w nocy z środy na czwartek sytuacja w Kuźnicy była spokojna, informował wczesnym rankiem podinspektor Tomasz Krupa z podlaskiej policji.

Straż Graniczna: 468 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Straż Graniczna przedstwiła w mediach społecznościowych najnowsze dane dotyczące prób nielegalnego przekroczenia granicy.

"468 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowaliśmy wczoraj (tj. 10.11). Wobec 42 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski" - napisano.

Z kolei Bartosz Grodecki przekazał wcześniej w Polsat News, że takich prób było 453.

W środę wieczorem policja publikowała na Twitterze zdjęcia pokazujące, jak funkcjonariusze patrolują granicę.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Autor:mjz/tr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MON

Pozostałe wiadomości