Świńska grypa w Polsce atakuje młodych

Polska

EPA/PAPW Polsce wykryto już 19 przypadków wirusa A/H1N1

W Polsce wykryto już 19 przypadków wirusa A/H1N1. W środę poinformowano o czterech chorych. Wszyscy czują się dobrze, są pod stałą opieką lekarzy. Jedna z osób zaraziła się najprawdopodobniej od 13-latka, u którego grypę stwierdzono w poniedziałek.

Zachorował osiemnastoletni chłopak i trzy kobiety - poinformował w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Dwie z nich (18-letnia i 20-letnia) wróciły w poniedziałek z Kanady. Przebywają w szpitalu w Wadowicach. Trzecia (29-latka) przyleciała dzień później z Wielkiej Brytanii - obecnie pod jest opieką lekarzy ze szpitala w Białymstoku.

18-latek najprawdopodobniej zaraził się od chłopca, który w zeszłym tygodniu wrócił z Kanady. W poniedziałek potwierdzono u niego zakażenie wirusem grypy A/H1N1. Chory przebywa w szpitalu zakaźnym w Płocku.

Już 19

- Stan pacjentów jest dobry, są pod stałym nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Odpowiednie procedury zostały wdrożone w stosunku do ich współpasażerów - zapewnił Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W Polsce wykryto już zatem w sumie 19 przypadków nowego szczepu grypy.

Wirus A/H1N1 to mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/PAP