Święto Wojska Polskiego. Międzynarodowe życzenia od sojuszników

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP
Międzynarodowe życzenia dla żołnierzy Wojska Polskiego
twitter.com/MON_GOV_PLMiędzynarodowe życzenia dla żołnierzy Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, nazywanej też "cudem nad Wisłą", która przesądziła o zatrzymaniu pochodu bolszewików na zachód Europy. Tego dnia życzenia polskim żołnierzom złożyli między innymi przedstawiciele kontyngentów misji pokojowych na Bliskim Wschodzie oraz sił NATO rozlokowanych w naszym kraju. "W sierpniu 1920 roku odwróciły się losy Europy - żołnierz polski zatrzymał niesioną na ostrzach bagnetów czerwoną nawałę" - napisał w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

W 1923 roku 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Po upadku komunizmu - na mocy ustawy z 30 lipca 1992 roku - ponownie stał się świętem państwowym.

Międzynarodowe życzenia

Z okazji dzisiejszego święta życzenia Polakom złożyli przedstawiciele kilkunastu armii, między innymi amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej, jordańskiej, lankijskiej, litewskiej, hiszpańskiej, francuskiej, tanzańskiej i słowackiej. Dwuminutowe nagranie pokazało Ministerstwo Obrony Narodowej na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Na nagraniu słyszymy życzenia od przedstawicieli kontyngentów misji pokojowych na Bliskim Wschodzie oraz sił NATO rozlokowanych w Polsce. Pojawiający się w nich żołnierze dziękują za wspólnie wypełniane zadania. - Dziękujemy za współpracę i za możliwość bycia częścią zespołu. Życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Święta Wojska Polskiego - mówią brytyjscy saperzy.

"Żołnierz polski zatrzymał niesioną na ostrzach bagnetów czerwoną nawałę"

W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak będzie razem z prezydentem Andrzejem Dudą brał udział w głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Dodatkowo wieczorem pojedzie do Elbląga, gdzie na Wyspie Spichrzów zaplanowano koncert piosenki wojskowej państw NATO oraz piknik wojskowy.

"W święto Wojska Polskiego oddajemy hołd triumfowi oręża polskiego nad bolszewikami. W sierpniu 1920 roku odwróciły się losy Europy - żołnierz polski zatrzymał niesioną na ostrzach bagnetów czerwoną nawałę" - napisał Błaszczak na Twitterze. Dodał, że wartości takie jak "honor i wierność Ojczyźnie pozostały niezmienne". Zwrócił też uwagę na kwestię współpracy w ramach NATO, której celem, jak napisał, jest zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Europy.

Błaszczak przypomniał także o współczesnym kontekście obchodzonego dziś święta. Porównał inwazję bolszewicką z roku 1920 do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. "Wojna za naszą wschodnią granicą przypomina nam, czym jest walka w obronie wolności i niepodległości" - napisał.

102 lata temu Polska odniosła zwycięstwo w bitwie z Rosją bolszewicką

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Armia Czerwona stopniowo zajmowała obszary opuszczane przez siły niemieckie. Pod koniec grudnia 1918 roku po raz pierwszy starła się z oddziałami polskiej samoobrony w Wilnie. Celem działań bolszewików nie było jednak wyłącznie przywrócenie granic imperium rosyjskiego sprzed marca 1918 roku, lecz przede wszystkim udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier. Moskwa dążyła więc do przeniesienia ognia rewolucji na zachód. Na jej drodze stała odrodzona Polska.

Walki polsko-bolszewickie na Białorusi trwały do października 1919 roku. Przerwały je na trzy miesiące rozmowy pokojowe, które toczyły się w Moskwie i w Mikaszewiczach na Polesiu. Były one swoistą "zasłoną dymną", bolszewicy cały czas bowiem przygotowywali plany inwazji przeciwko Polsce.

MAGAZYN TVN24: "Bolszewik należy do gatunku zwierząt, ale nie domowych, tylko dzikich" >>>

W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: około 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że około 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców w Prusach Wschodnich.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą przełomową batalię w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

ARCHIWALNA ROZMOWA Z OKAZJI 100. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ: Zamoyski: Nie było świadomości na Zachodzie, że Polska też jest w stanie uratować Europę

"To nie był cud, to była mozolna praca". Kacper Śledziński opowiada o roli polskiego wywiadu i kryptologów w Bitwie Warszawskiej

Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MON_GOV_PL

Pozostałe wiadomości