"Obchodzimy 101. rocznicę niepodległości, ale, niestety, kolejną rocznicę podziałów"

Polska

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiegotvn24
wideo 2/22

- W tak ważnym dniu powinniśmy poszukać tego, co nas łączy, bo wtedy możemy budować Polskę bezpieczną, dbać o jej godność, o jej dobry rozwój - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, składając kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka dodała, że "obchodzimy 101. rocznicę niepodległości, ale, niestety, kolejną rocznicę podziałów".

W poniedziałek, z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie kwiaty złożyli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Głos zabrała m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

"W tak ważnym dniu powinniśmy poszukać tego, co nas łączy"

- 101 lat temu Polska odzyskała wymarzoną niepodległość. To miejsce i ta trasa, na której stoją pomniki ojców niepodległości, pokazuje, jakie trudy musieli pokonać - przyszli dla tej wolności z różnych opcji politycznych, mieli różne wizje Polski, ale wszyscy chcieli, żeby Polska była ważna - mówiła Kidawa-Błońska.

- Potrafili powiedzieć, że na ten czas są rzeczy najważniejsze, że najważniejsze było to, że jesteśmy Polakami, że Polacy są różni - z małych miast, z wielkich miast, są bogaci, biedni, wierzący i niewierzący, starzy i młodzi, ale wszyscy mają prawo tu być i wszyscy mają prawo tu się dobrze czuć. I dlatego, mimo tych podziałów, udało się odbudować Polskę - dodała.

- Potem, kiedy interesy partyjne były ponad interesami wspólnymi, działo się w naszym kraju coraz gorzej. Teraz także przed Polską czas próby, bo na świecie czasy niespokojne, dużo niepewności, a my jesteśmy coraz bardziej podzieleni, coraz bardziej wykluczani jedni przez drugich - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

Jak dodała, "w Święto Niepodległości, w tak ważnym dniu powinniśmy poszukać tego, co nas łączy, bo wtedy możemy budować Polskę bezpieczną, dbać o jej godność, o jej dobry rozwój".

Kidawa-Błońska: najważniejsza jest Polska i żeby każdy mógł czuć się w niej bezpiecznie tvn24

"Obchodzimy 101. rocznicę niepodległości, ale, niestety, kolejną rocznicę podziałów"

Przemówiła także liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

- 101 lat temu to nie tylko ci wielcy, których dzisiaj czcimy, o których pamiętamy (...) zaczęli budować wspólną Rzeczpospolitą. To obywatelki i obywatele, którzy przez lata walczyli o niepodległość, którzy chcieli ze sobą rozmawiać, różniąc się często językiem, kulturą, tym, kim byli i o jakiej Polsce marzyli. Wiedzieli jedno - marzą o Polsce niepodległej i wspólnej - mówiła.

- Mam wrażenie, że dziś to marzenie o wspólnocie gdzieś odpływa, że obchodzimy 101. rocznicę niepodległości, ale, niestety, kolejną rocznicę podziałów. Nastają te czasy (...) kiedy może warto szukać pojednania miedzy sobą, między ludźmi, między obywatelkami i obywatelami - podkreśliła Nowacka.

Jej zdaniem Polska powinna słuchać wszystkich "bez względu na wiarę, status majątkowy, płeć czy zamożność". - Aby to ważne, radosne święto, nie byłem świętem nienawiści, ale pogody i miłości - przekonywała.

- Niech to święto, poza zadumą, poza refleksją, będzie też świętem uśmiechu i radości - apelował z kolei wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.

Autor: mjz//plw//kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz