TVN24 | Polska

"Przestrzeganie zaleceń epidemicznych to wyraz patriotyzmu". Orędzie prezydenta

TVN24 | Polska

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w dniu Narodowego Święta Niepodległości
prezydent.plOrędzie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w dniu Narodowego Święta Niepodległości

Pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji. Dziękuję wszystkim, którzy przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. Dzisiaj to wyraz patriotyzmu - oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w dniu Narodowego Święta Niepodległości. - Państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to my - obywatele. Różnimy się często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj i tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami - dodał.

- 102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków - państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość. Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę - cenę własnego życia. Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu - oświadczył prezydent w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Jak zaznaczył, tegoroczne obchody przypadają w wyjątkowo trudnym czasie. - Cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, która całkowicie zmieniła nasze codzienne życie. Od kilku tygodni zmagamy się z jej drugą falą. Dowiadujemy się o tysiącach nowych zakażeń i zachorowań, a także o ofiarach śmiertelnych. Sytuacja jest bardzo poważna - powiedział prezydent.

"Wielkie wyzwanie dla wszystkich obywateli, dla służby zdrowia i dla władz państwowych"

Podkreślił, że jest "to wielkie wyzwanie dla wszystkich obywateli, dla służby zdrowia i dla władz państwowych". - Czas pandemii to czas podejmowania trudnych, często niepopularnych decyzji. Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni wprowadzanymi obostrzeniami i ograniczeniami. Odczuwamy niepewność. Wiele osób martwi się o swoje firmy, o miejsca pracy, o przyszłość swoją i swoich najbliższych - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że w sytuacji nadzwyczajnej niezbędne są nadzwyczajne działania. - Dla każdego z nas najważniejsze jest życie i zdrowie. Dlatego zadaniem państwa polskiego jest dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom - oświadczył.

Podziękowania od prezydenta

Prezydent podziękował "wszystkim, którzy dzielnie znoszą ten trudny czas, przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych". - Dzisiaj to wyraz patriotyzmu. To świadectwo, co znaczy prawdziwie obywatelska, odpowiedzialna postawa. Dziękuję za to z całego serca - powiedział prezydent.

Podziękował także lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom i całemu personelowi polskiej służby zdrowia, jak również żołnierzom i policjantom, wszystkim funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych. - Państwa profesjonalizm i poświęcenie zasługują na największy szacunek. Jesteście państwo naszymi bohaterami - mówił Andrzej Duda.

"Chciałbym się zwrócić z apelem o oddawanie osocza. Sam zrobię to w najbliższych dniach"

Prezydent zaznaczył, że doskonale rozumie niepokój o zdrowie najbliższych, jaki obecnie towarzyszy wielu Polakom w związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, bo sam to w ostatnich tygodniach przeżywał.

- Szczęśliwie chorobę mam już za sobą, podobnie jak tysiące moich rodaków, których określa się teraz mianem ozdrowieńców. Chciałbym się do państwa zwrócić z apelem o oddawanie osocza. Sam zrobię to w najbliższych dniach po zakończeniu właściwych procedur medycznych - oświadczył.

Jak zaznaczył, w ten sposób można wspólnie pomóc tym, którzy teraz przechodzą chorobę lub będą ją przechodzić w najbliższym czasie. - Niech to będzie wyciągnięta w ramach naszej wspólnoty braterska dłoń - dodał.

Zapewnienie szczepionki "to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego"

Prezydent zaznaczył, że ostatnie dni przynoszą także i dobre informacje o tym, że w najbliższych miesiącach dostępna będzie szczepionka przeciwko SARS-CoV-2. - Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego - oświadczył Andrzej Duda. Jak stwierdził, polskie władze "są gotowe do sprawnego zrealizowania tego zadania we współpracy z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej".

Dodał również, że osobiście angażuje się w te działania. - Rozmawiałem o tym podczas czerwcowej wizyty w Białym Domu, a także w trakcie wielu rozmów z politykami i naukowcami z całego świata - przypomniał.

- Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości - tak innym niż dotychczasowe - szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to my - obywatele Rzeczypospolitej. Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj - Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami - powiedział Andrzej Duda.

"Razem pokonamy obecne trudności, tak jak zrobiliśmy to wielokrotnie w naszej historii"

Prezydent zaznaczył, że 102 lata temu, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, świat zmagał się z wielką epidemią grypy zwanej hiszpanką, która pochłonęła miliony ofiar. - Młode państwo polskie musiało toczyć zacięte walki o swoje granice, a równocześnie zmagać się z epidemią. Nasi przodkowie sprostali wszystkim tym wielkim wyzwaniom. Wiem, że zrobimy to dzisiaj także i my. Razem pokonamy obecne trudności, tak jak zrobiliśmy to wielokrotnie w naszej historii - powiedział.

- Niech żyje, wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą - zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Autor:kb//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl

Pozostałe wiadomości