Święto konstytucji w deszczu. Oficjalne obchody zakończone, co nas jeszcze czeka?

Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt
Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt
tvn24
3 maja w deszczutvn24

Dziś 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W przemówieniu z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że konstytucja z 1791 r. została obalona przez interwencję rosyjską, wspartą przez "obóz narodowej głupoty, zdrady i anachroniczności, zwany Targowicą".

15:12

Oficjalne obchody święta konstytucji już właściwie za nami. W różnych częściach kraju trwają jeszcze imprezy towarzyszące. Na warszawiaków wieczorem czeka premierowy pokaz multimedialnego widowiska w Parku Fontann na Podzamczu:

14:46

Na Śląsku obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączono z uroczystościami z okazji 93. rocznicy wybuchu zwycięskiego III powstania śląskiego. Uczestnicy sobotnich obchodów, po mszy w katowickiej archikatedrze, zebrali się pod pomnikiem przywódcy powstania, jednego z najważniejszych polityków dwudziestolecia międzywojennego Wojciecha Korfantego. - To jest rzeczywiście radosne i optymistyczne święto. 223 lata temu Polacy połączyli się, zjednoczyli, wbrew przeciwnościom historii i losu. Ale wtedy nie zdążyliśmy, okupiliśmy to wielkimi ofiarami XIX wieku. Potem były także nasze powstania śląskie. Nieprzypadkowo spotykamy się tutaj, pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, wielkiego Ślązaka, wielkiego Polaka, w nadziei i w pełnym zaufaniu, że przyszłość może być dobra. Ale przyszłość zależy od nas, od tego, czy tak jak 223 lata temu, będziemy potrafili się zjednoczyć - powiedział Buzek w Katowicach.

14:43

O konieczności uzupełnienia obecnej konstytucji mówił podczas konferencji prasowej z okazji Święta Konstytucji 3 maja w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Dziś powinniśmy uzupełnić naszą konstytucję o takie przepisy, których w niej nie ma, a które będą służyły naszej wolności i które będą nas chroniły od narzucania nam z zewnątrz rożnego rodzaju kulturowych czy obyczajowych rozwiązań - podkreślił Kaczyński. Jak dodał, Polacy nie muszą się wzorować na tym, "co akurat dziś modne w Paryżu, w Brukseli, czy w Berlinie". - Mamy własną kulturę, pamięć, tożsamość - zaznaczył. - Chcemy być wolni, walczyliśmy o tę wolność, tę wolność trzeba stale umacniać. Wolność dziś łączy się z pewnym poziomem rozwoju, z nowoczesnością, ale jednocześnie łączy się także z pamięcią i tożsamością. Pamiętajmy o tych słowach i o tej książce Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość" - apelował Kaczyński. Wskazał, że "nie ma wolności bez pamięci, tożsamości i nowoczesności". Prezes PiS przekonywał, że trzeba też umacniać polską demokrację, "która bywa ułomna". - I tego rodzaju propozycje także mamy - zapewnił. Kaczyński mówił również o tym, że dla Polski nie trzeba szukać miejsca w Europie, "bo myśmy w Europie przez cały czas byli, broniliśmy wolności i wartości europejskich, więc nasze miejsce w Europie jest miejscem oczywistym". - Krytycy rozbiorów Polski pisali o Polsce jako o starym europejskim królestwie, my należymy do historycznych narodów Europy, możemy powiedzieć, że jesteśmy w europejskiej pierwszej lidze. Dlatego zdumiewają i oburzają słowa tych, jak np. premiera, którzy mówią o konieczności podporządkowywania się silniejszym - stwierdził szef PiS. Według niego, obowiązkiem Polski jest prowadzenie aktywnej polityki i formułowanie własnych pomysłów i propozycji, "bycie obrońcą naszych interesów, ale także interesów całej Europy, którą często określa się jako Europę nową". Przekonywał również, że "polska historia nie tylko nie jest obciążeniem, polska historia jest naszym wielkim atutem, musimy o tym pamiętać".

14:18

Przy okazji święta, rzecznik Solidarnej Polski, Patryk Jaki, powiedział, że jego partia przygotowała projekt nowej konstytucji. - Mamy takie hasło: nowa konstytucja albo śmierć - mówił. Poinformował też, że SP w poniedziałek zgłosi ponownie do laski marszałkowskiej wniosek o powołanie sejmowej komisji konstytucyjnej. Poprzedni wniosek w tej sprawie został złożony blisko rok temu.

- Już Hugo Kołłątaj, którego prace były podstawą Konstytucji 3 maja, mówił, że grupy interesów osłabiają Polskę. One osłabiają ją i dziś, wystarczy wspomnieć "infoaferę" i aferę Amber Gold. Dlatego trzeba wzmocnić Polskę dając jej nową konstytucję - podkreślił Jaki podczas briefingu na Placu Zamkowym w Warszawie. W oce­nie posła SP, Pol­ska jest dziś "sko­lo­ni­zo­wa­na" przez grupy in­te­re­sów i koterie do­kład­nie tak samo jak 223 lata temu. Projekt SP przewiduje on m.in. wprowadzenie systemu prezydenckiego, a w połowie kraju - jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, a także likwidację Senatu, zmniejszenie o połowę liczby posłów, zniesienie immunitetu parlamentarzystów, reformę systemu sądownictwa oraz wzmocnienie roli referendum. Znalazły się w nim także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej oraz o nowym systemie finansowania partii politycznych.

14:01

Przemówienie prezydenta było też okazją do żartu:

Prezydent żartuje z pogody. "Taki mamy klimat"
Prezydent żartuje z pogody. "Taki mamy klimat" tvn24
13:48

Pracownicy naukowi Michał Bernardelli (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) i Anna Łapińska (KS Warszawianka) zwyciężyli w 24. Biegu Konstytucji w Warszawie. Trasę długości 5 km pokonało w padającym deszczu 3310 osób, a ponad 700 dzieci - dystans 700 m.

13:40

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to także okazja, by zaproponować zmiany w tej obecnie obowiązującej. Janusz Palikot, Jan Hartman i Krzysztof Iszkowski z komitetu Europa Plus - Twój Ruch zaprezentowali w sobotę swoje pomysły konstytucyjne podczas konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie, krótko przed państwowymi uroczystościami obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja. Zaproponowali, by w ustawie zasadniczej przede wszystkim umieścić zapisy, które umożliwią wprowadzenie w Polsce waluty euro. - Polega to na zmianie obecnego art. 227, tak żeby zapisać, że Narodowy Bank Polski jest częścią europejskiego systemu banków centralnych - podkreślił Iszkowski. Poza tym propozycje prowadzą do likwidacji Senatu oraz zagwarantowania, jak mówili liderzy Europy Plus - Twój Ruch, "rzeczywistego rozdziału państwa od Kościoła". - Chodzi o wykreślenie zapisów przewidujących istnienie konkordatu i dopuszczających nauczanie religii w szkołach publicznych - dodał Iszkowski.

13:12
13:09

O rocznicy, która zbiega się ze świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ustanowionym w latach 20. ubiegłego wieku, mówił do zgromadzonych na Jasnej Górze metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Według przewodniczącego episkopatu dokument Konstytucji sprawił, że nie można było odebrać Polsce jej "rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim". - Nasza ojczyzna potrzebuje dzisiaj, podobnie jak za czasów Konstytucji Majowej, odnowy, jeśli ma ona mieć przed sobą swoje jutro - powiedział podczas homilii. Wskazywał na związki państwa i Kościoła. - Kościół, jeśli jest autentyczny, winien być duszą państwa. Bez duchowych wartości, jakie przynosi Kościół, ciało państwa obumiera. Dla niektórych może to brzmieć prowokacyjnie, ale taka jest prawda - dodał abp Gądecki.

12:44

Ambasador Szwecji w Polsce też był na uroczystościach:

12:37

11:53

Rozpoczęły się uroczystości na Placu Zamkowym. Prezydent dokonał przeglądu pododdziałów wojskowych; odśpiewano hymn państwowy.

Po oddaniu salutu armatniego złożonego z 21 wystrzałów oraz odśpiewaniu pieśni "Witaj majowa jutrzenko" odbyło się przemówienie prezydenta. - W preambule Konstytucji 3 Maja znajduje się zapis, że uchwalono ją chcąc na wdzięczność przyszłych i współczesnych pokoleń zasłużyć. Dzisiaj my okazujemy wdzięczność twórcom pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji - mówił Komorowski. Dodał, że miała być też ona drogą do nowoczesności państwa i wolności narodu oraz zerwania "jakże silnych zależności od Rosji, sposobem na zaczerpnięcie ze źródeł zachodnioeuropejskich ożywczych idei oświeceniowych". - Wtedy nie udało się nam wyzwolić z zależności od Wschodu; nastąpiła rosyjska interwencja, wsparta przez rodzimy obóz narodowej głupoty, zdrady i anachroniczności, zwany Targowicą - oświadczył prezydent.

Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego
Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego tvn24

- Nie ma wolności bez nowoczesności - podkreślił prezydent Komorowski. Nawoływał, by - pamiętając o prapradziadach - szanować twórców współczesnej wolności. Jak podkreślił, świętujemy 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju, rozpoczętego w 1989 r. od "skutecznego zerwania pojałtańskich uzależnień od Wschodu i od wyznaczenia strategii dążenia przez Polskę do świata Zachodu i Europy", która doprowadziła nas do tego, że od 15 lat jesteśmy w NATO, a od 10 lat - w Unii Europejskiej.







Wcześniej dziękował wszystkim, którzy mimo brzydkiej pogody przyszli na plac, służbom zabezpieczającym uroczystość oraz aktorom, którzy przed archikatedrą św. Jana Chrzciciela stworzyli żywą reprodukcję obrazu "Konstytucja 3 Maja 1791 r." Jana Matejki.

- Pogoda nas nie rozpieszcza w ramach "majówki z Polską", ale wiadomo: taki mamy klimat. Cieszmy się z tego, że jest dobry klimat i dobra pogoda dla Polski w sensie politycznym, przez całe 25 lat naszej wolności" - żartował.

W uroczystości na pl. Zamkowym biorą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, generalicja oraz duchowni.

Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt
Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt tvn24
11:48

Podczas mszy świętej w intencji ojczyzny odprawionej w archikatedrze w Katowicach rocznicę głos zabrał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Nawiązał do 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do jakiej Europy weszliśmy - pytał. - Czy nie postrzeganej jako społeczeństwo konsumpcyjne, społeczeństwo dobrobytu, a nawet przejedzenia i przesycenia, znużenia i beznadziei? Ogromne pieniądze płynące z europejskiej kasy utwierdzają w nas świadomość owego włączenia w jakiś materialistyczny system, który wspiera modernizację kraju, jego rozwój. Jednak nie wyczerpuje on naszych oczekiwań – bo potrzebujemy nie tylko wspólnej przestrzeni swobodnego poruszania się po zachodniej części Europy, zarabiania, ile bardziej wspólnoty ducha i wartości, w tym solidarności - podkreślił. Według niego duchową misję wobec Europy możemy podkreślić, uczestnicząc w wyborach do Parlamentu Europejskiego i "oddając głos na ludzi, którzy będą tam działać w duchu słów Jana Pawła II".

11:37

- Nam wszystkim przypadł w udziale dobry los; 25 lat wolnej Polski jest czasem dobrym i powinniśmy za niego dziękować Opatrzności Bożej, historii, losowi - mówił w trakcie uroczystości wręczania orderów dla zasłużonych Polaków na Zamku Królewskim prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, to dobry zwyczaj, że trzeciego maja staramy się podziękować za zasługi dla współczesnej Polski wspominając dzieło Konstytucji 3 Maja, "nasze marzenia wtedy o suwerenności, o nowoczesności, o mądrym dobrym państwie".

Dziękował ludziom pracy. - Ich sukcesy składają się, tak jak mozaika, na obraz sukcesu Polski. Dziękuję za wspólną piękną drogę poprzez polską wolność - powiedział.

Prezydent podczas uroczystości wręczania odznaczeń państwowych
Prezydent podczas uroczystości wręczania odznaczeń państwowychtvn24
11:20
11:19

Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe. Order Orła Białego otrzymał kosmolog i filozof ks. prof. Michał Heller; Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - niemiecki historyk prof. Hans Henning Hahn. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski dostał socjolog prof. Piotr Sztompka. Krzyż Komandorski OOP dostali: konstytucjonalista prof. Maria Kruk-Jarosz, historyk Stanisław Salmonowicz, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Walerian Sanetra, konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, transplantolog prof. Jerzy Hołowiecki, filozof prof. Władysław Stróżewski. Krzyż Kawalerski OOP otrzymali m.in. kurator sądowy Andrzej Martuszewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Roman Nowosielski, adwokaci Dariusz Pluta i Ireneusz Wilk.

10:56

Na stronie rządu Stanów Zjednoczonych pojawił się okolicznościowy wpis:

Sekretarz stanu USA John Kerry stwierdził, że 3 maja był punktem zwrotnym w historii Polski i USA
Sekretarz stanu USA John Kerry stwierdził, że 3 maja był punktem zwrotnym w historii Polski i USAtvn24
10:51

A tak świętowano kiedyś w Krakowie:

Przemarsz wojska w przeddzień święta (capstrzyk) na Rynku Głównym - 1933 r. nac.gov.pl
10:39

Obchody święta to także ruch na świeżym powietrzu:

10:33

10:24

- Dziękujemy, że mieliśmy tak mądrych przodków, iż potrafili ustanowić Konstytucję 3 maja - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas sobotniej mszy odprawianej w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze. W homilii kard. Nycz podkreślił, że 3 maja to zarazem święto maryjne oraz państwowe. Nawiązał też do niedawnej kanonizacji Jana Pawła II oraz obchodzonych w tym roku rocznic: 25-lecia odzyskania wolności oraz wstąpienia Polski do UE. "Bez niego wielu rocznic by nie było" - dodał metropolita warszawski.

10:22

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki zaczęła się uroczysta msza w intencji ojczyzny, odprawiana w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Jest to pierwszy akord warszawskich obchodów 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Oprócz prezydenta w mszy odprawianej przez abp. Kazimierza Nycza uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, generałowie oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, kombatanci, żołnierze AK, harcerze i mieszkańcy stolicy.

Pokazy i strzały na Dzień Flagi
Pokazy i strzały na Dzień Flagitvn24

Ratowanie Rzeczypospolitej

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni - po burzliwej debacie - przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. W pierwszych zdaniach dokumentu podkreślano jedność państwa, czego wyrazem miał być jeden rząd, skarb i armia. Artykuł pierwszy konstytucji potwierdzał dominującą rolę religii katolickiej. W drugim zaakcentowano pozycję szlachty, gwarantując jej przyznane dawniej przywileje. Artykuł trzeci dokumentu potwierdzał prawo mieszczan do samostanowienia w istotnych sprawach, posiadania ziemi oraz przyjmowania ich do stanu szlacheckiego. Artykuł czwarty utrzymywał poddaństwo chłopów wobec szlachty, przyjmując jednak włościan "pod opiekę prawa i rządu krajowego", co gwarantowały umowy zawarte przez nich z właścicielami ziem. Przyznawano także wolność każdemu chłopu przybywającemu lub wracającemu po ucieczce, co miało zachęcać włościan z innych krajów do zamieszkania w Polsce.

Prezydent świętuje święto flagi
Prezydent świętuje święto flagitvn24

Trójpodział władzy

Konstytucja ustanowiła trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą miał stanowić dwuizbowy parlament, składający się z Sejmu - 204 posłów spośród szlachty i 24 plenipotentów miast - oraz Senatu (złożonego z biskupów, wojewodów, kasztelanów i ministrów pod przewodnictwem króla), o ograniczonej roli. Funkcję wykonawczą miał sprawować król i odpowiedzialny przed Sejmem rząd, zwany Strażą Praw, który tworzył prymas oraz ministrowie policji, pieczęci (spraw wewnętrznych), skarbu, wojny i spraw zagranicznych. Król mógł powoływać ministrów, senatorów, biskupów, oficerów i urzędników, a podczas wojny był wodzem naczelnym armii. Rolę sądowniczą w państwie powierzano niezależnym trybunałom. Planowano reformę sądownictwa oraz utworzenie sądów ziemskich i miejskich, a także Trybunału Koronnego i sądów asesorskich. Rozdział szósty dokumentu dotyczył organizacji Sejmu. Likwidował instrukcje poselskie nakładające na posłów obowiązek zajmowania stanowiska zgodnego z wolą wyborców i znosił liberum veto, wprowadzając głosowania większościowe. Kadencja miała trwać dwa lata, a posiedzenia zwoływane w zależności od potrzeb. Co 25 lat miał obradować Sejm nadzwyczajny, na którym posłowie mieli pracować nad poprawą konstytucji. Wprowadzono tron dziedziczny, likwidując wolną elekcję. Ostatni artykuł dokumentu poświęcono "sile zbrojnej narodowej", której celem miała być obrona suwerenności kraju.

02.05.2014 | Biało-czerwony 2 maja. Dzień Flagi obchodzono w całej Polsce
02.05.2014 | Biało-czerwony 2 maja. Dzień Flagi obchodzono w całej PolsceFakty TVN

Autor: AP, mac\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24