TVN24 | Polska

"Walczymy. O każde życie, każdy oddech, każdy szczęśliwy powrót do najbliższych"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24, Naczelna Izba Lekarska
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja o roli pracowników medycznych
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja o roli pracowników medycznychNaczelna Izba Lekarska
wideo 2/22
Naczelna Izba LekarskaPrezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja o roli pracowników medycznych

"Koronawirus obnażył i jeszcze bardziej pogłębił problemy polskiej ochrony zdrowia. Ale mimo nieznajomości wroga, wielu niewiadomych, trudności, chaosu i niestety często braku wsparcia i zrozumienia, byliśmy, jesteśmy i będziemy przy naszych Pacjentach" – napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia.

7 kwietnia obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia, a także Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji Naczelna Izba Lekarska opublikowała film. W jego pierwszej części aktor Andrzej Seweryn mówi o tym, jak groźny i nieprzewidywalny jest koronawirus, w następnej części głos zabiera prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja, a na końcu przedstawione jest kalendarium walki z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Ratowanie życia drugiemu człowiekowi jest naszym obowiązkiem"

Dodatkowo profesor Andrzej Matyja wydał w związku z tym odezwę. "Dzisiaj obchodzimy szczególny dzień – Światowy Dzień Zdrowia i dzień wszystkich tych, którzy codziennie o nie walczą – Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Święto ważne dla całego społeczeństwa, pozwalające na chwilę zastanowienia, jak lepiej zatroszczyć się o siebie i swoich najbliższych, a także jak docenić tych, którzy w tym dbaniu i walce o zdrowie pomagają, a więc cały personel medyczny" – napisał.

"Ratowanie życia drugiemu człowiekowi jest naszym obowiązkiem. Dla wielu z nas bycie medykiem – lekarzem, lekarzem dentystą, pielęgniarką, ratownikiem, diagnostą, fizjoterapeutą czy innym pracownikiem ochrony zdrowia - nie jest tylko zawodem, nie jest pomysłem na życie. Jest naszą misją. I za to powołanie dzisiaj dziękuję każdemu z Was" – dodał.

Kalendarium walki z koronawirusem. Fragment filmu Naczelnej Izby Lekarskiej
Kalendarium walki z koronawirusem. Fragment filmu Naczelnej Izby Lekarskiej Naczelna Izba Lekarska

"Koronawirus obnażył i jeszcze bardziej pogłębił problemy polskiej ochrony zdrowia"

Profesor Matyja zwrócił uwagę, że "koronawirus obnażył i jeszcze bardziej pogłębił problemy polskiej ochrony zdrowia". "Ale mimo nieznajomości wroga, wielu niewiadomych, trudności, chaosu i niestety często braku wsparcia i zrozumienia, byliśmy, jesteśmy i będziemy przy naszych Pacjentach. Walczymy. O każde życie, każdy oddech, każdy szczęśliwy powrót do najbliższych" – zapewnił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odezwa prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia

"Na wieczny dyżur odeszło ponad 150 lekarzy i lekarzy dentystów"

"W ten piękny dzień, dzień naszego święta, chcę także uczcić pamięć Koleżanek i Kolegów, którzy starcie z koronawirusem niestety przegrali. 'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci' jak napisała Wisława Szymborska. Przez koronawirusa na wieczny dyżur odeszło ponad 150 lekarzy i lekarzy dentystów" – przypomniał.

"Płaćmy im naszą pamięcią i oddawajmy im hołd poprzez codzienną pracę, wytrwałość i nieustępliwość w walce z pandemią, jak i innymi okrutnymi chorobami" – zaapelował profesor Matyja. Dodał, że "w tej walce powinniśmy być ponad wszelkimi podziałami, mimo że nasz świat jest pełen nierówności".

Profesor Matyja stwierdził, iż pandemia pokazała, że "niektórzy żyją zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni", a "różnice obserwuje się w obrębie poszczególnych krajów i pomiędzy narodami, w każdym wieku, niezależnie od płci czy rasy".

Profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady LekarskiejNaczelna Izba Lekarska

"Życzę całemu polskiemu społeczeństwu powrotu do zdrowej normalności"

"Koleżanki i Koledzy (lekarze - red.), z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, WHO zaprasza nas do przyłączenia się do nowej kampanii na rzecz budowania sprawiedliwszego, zdrowszego świata. Apelujmy więc do rządzących tego świata o zminimalizowanie tych nierówności i zapewnienie wszystkim, niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia, płci, wieku czy wyznania, takich warunków życia i pracy, które będą sprzyjać zachowaniu dobrego zdrowia" – napisał dalej profesor Matyja.

"Życzę całemu polskiemu społeczeństwu powrotu do zdrowej normalności – zakończenia pandemii, jak i wyciągnięcia z niej wniosków na przyszłość. Wiemy już czego zabrakło i co nie zadziałało. Wspólnie, ponad podziałami, musimy zadbać o kompleksową odbudowę polskiej opieki zdrowotnej, aby każdy mógł mieć dostęp do najwyższej jakości usług medycznych. Zróbmy to dla dobrobytu, rozwoju, trwałości i odporności dzisiejszego społeczeństwa i naszych przyszłych pokoleń" – dodał na zakończenie.

Film Naczelnej Izby Lekarskiej z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia
Film Naczelnej Izby Lekarskiej z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby ZdrowiaNaczelna Izba Lekarska

Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24, Naczelna Izba Lekarska

Źródło zdjęcia głównego: Naczlelna Izba Lekarska

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości