Polska

Świat na Święta

Polska

Aktualizacja:
TVN24Święta dookoła świata

Jak znaleźć karpia w Nowym Jorku, gdzie we Włoszech szukać zegarka za 60 tys. euro, co można zjeść na Wigilię w Pekinie i jak wyglądają białe święta na plaży w Sydney - reporterzy TVN24 ruszyli w świat, sprawdzając jak świętuje się Boże Narodzenie w różnych zakątkach naszego globu.

NOWY JORK. Najlepsze karpie są u Adamsa

Tradycyjna polska wigilijna kolacja nie może obejść się bez karpia. Gdzie w USA szukać świątecznej ryby? Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Wigilijnego przysmaku, który w Polsce przed świętami kupić można w każdym "spożywczym", nie ma na całym Manhattanie. Karpia nie można też dostać w prawdziwej rybnej hurtowni na Bronxie. Honor miasta ratuje Greenpoint i sklep "u Adamsa". - Najsmaczniejsze i najtańsze karpie w całej parafii. Prosto z Polski. Już od 30 lat - zachwala swój towar właściciel, Polak. Po chwili przyznaje wprawdzie, że jego karpie nigdy w Polsce nie pływały, bo sprowadza je z Kanady, ale dodaje: - Z najczystszych jezior.

Skorpionowego szaszłyka polecają pekińscy tragarzeTVN24

PEKIN. Wigilijny szaszłyk ze skorpionów

Na pekińskim targu wśród egzotycznych przysmaków - jedwabników, kałamarnic i ośmiornic, można znaleźć bardziej przyjazne polskiemu podniebieniu pożywki: wieprzowinę, wołowinę a nawet kurczaka. Jednak, kiedy już jest się w Chinach aż kusi, żeby spróbować tamtejszych smakołyków. Tragarze zgodnie polecają - szaszłyk ze skorpionów. Trzeba tylko dużo posolić i podobno "da się zjeść". Dla zaprawionych w kulinarnym boju czeka następny przysmak - baranie nerki. A na deser banany w cieście i owocowe szaszłyki.

W Sydeny nawet Mikołaj przesiadł sie na deskęTVN24

SYDNEY. Święta białe jak ... piasek

- To będzie tak białe Boże Narodzenie, jak ten biały piasek - mówią plażowicze na Bront Beach, smarując się kolejna warstwą olejku do opalania. Wprawdzie śnieg byłby tu prawdziwym cudem, ale wygląda na to, że aura nie przeszkadza Mikołajowi, bo pod choinką leżą już prezenty. Nie trzeba nawet czekać na nie do pierwszej gwiazdy. Rano tradycyjne śniadanie: szyneczka, jajko, pomidory, grzyby i można brać się za rozpakowywanie.

RZYM. Kolejki jak za PRL

Tłumy spóźnialskich robią ostatnie, naprawdę drogie zakupyTVN24

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24