Efekt reportażu "Superwizjera". Pilne posiedzenie, oczekiwanie wyjaśnień od dyrektora urzędu pracy

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, Superwizjer TVN
Fragment reportażu Superwizjera TVN "Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali"
Fragment reportażu Superwizjera TVN "Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali"
Superwizjer TVN
Superwizjer TVNFragment reportażu Superwizjera TVN "Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali"

Sprawa wyzysku pracowników z Ameryki Łacińskiej przedstawiona w reportażu "Superwizjera" i artykule w "Dużym Formacie" ma ciąg dalszy. Zarząd województwa lubuskiego zapoznał się z informacjami na temat działalności prowadzonej przez dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemara Stępaka i jego żony, na poniedziałkowym posiedzeniu dyrektor ma złożyć wyjaśnienia - poinformował rzecznik zarządu województwa lubuskiego Paweł Kozłowski.

"SUPERWIZJER" TVN: "Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali" >>>

W ostatnich latach do Polski napływają pracownicy zarobkowi z wielu stron świata. Jedną z dużych fal migracyjnych stanowią mieszkańcy państw Ameryki Łacińskiej - trafiają do fabryk i zakładów na terenie całej Polski, ale wielu z nich wpada w pułapkę, z której bardzo trudno się wydostać. Ze śledztwa dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Dużego Formatu" przedstawionego w reportażu "Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali" wynika, że firmy, które sprowadzają pracowników z Ameryki Łacińskiej, brutalnie wykorzystują ich nieznajomość języka i polskiego prawa. Meksykanom i Gwatemalczykom kazano pracować nawet po kilkanaście godzin na dobę, ponadto powtarzają się przypadki zastraszania i nadużyć finansowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali - cały reportaż "Superwizjera"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Prezesem wymienianej w materiale zielonogórskiej agencji pracy Easttrees, zajmującej się kierowaniem osób z Ameryki Łacińskiej do pracy w Polsce, jest małżonka dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej - instytucji podległej samorządowi regionu.

Pilne posiedzenie zarządu, oczekiwanie wyjaśnień od dyrektora

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak zwołała w niedzielę w trybie pilnym posiedzenie zarządu po reportażu "Superwizjera" TVN i "Dużego Formatu" - magazynu "Gazety Wyborczej".

"Zarząd województwa zlecił przygotowanie opinii prawnej, analizy pełnomocnictw i wewnętrznych dokumentów dotyczących obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zakresie sprawowanego nadzoru nad podmiotami prowadzącymi agencje zatrudnienia. Dyrektor Waldemar Stępak złoży wyjaśnienia na posiedzeniu Zarządu w dniu 28 listopada 2022 r. w godzinach porannych. Dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte niezwłocznie" - napisano w oświadczeniu wydanym po niedzielnym posiedzeniu zarządu województwa.

Reportaż "Superwizjera" TVN: "Polska pułapka. Tajemnica śmierci dziennikarza z Gwatemali"Superwizjer TVN

Zarzuty prokuratorskie, śledztwo trwa

Firma Easttrees znana jest zielonogórskim śledczym. Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze bada zarówno sprawę marszałkowskiego urzędnika oraz ewentualnego konfliktu interesów, jak również jego małżonki. Tej ostatniej postawiono zarzuty w zakresie oszustw podatkowych na kwotę kilkunastu milionów złotych. Z ustaleń prokuratorskich, na które powołują się dziennikarze "Superwizjera", ma wynikać, że właścicielka firmy nie odprowadzała składek za pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto zeznania pracowników mają wskazywać, że ich prawa były naruszane. Śledztwo trwa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP, Superwizjer TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości