Polska

"Sugestie, że Polska była odpowiedzialna za Holokaust, są błędne i obraźliwe"

Polska

Ambasador odniósł się do słów szefa FBItvn24
wideo 2/21

- Słowa szefa FBI to nie jest stanowisko Stanów Zjednoczonych - powiedział ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Podkreślił on, że sugestie o współudziale Polaków w Holokauście są "obraźliwe i błędne".

- Sugestie, że Polska była odpowiedzialna za Holokaust są błędne, szkodliwe i obraźliwe. Dyrektor Comey na pewno nie zamierzał sugerować, że Polska była odpowiedzialna za tych zbrodniarzy. Na pewno też nie chciał umniejszyć wkładu Polaków (w ratowanie Żydów - red.) - powiedział Mull.

Mull ocenił, że "szersze przesłanie Comeya było takie, że na świecie było wielu ludzi, którzy pomogli zbrodniarzom nazistowskim, albo że byli ludzie, którzy niedostatecznie reagowali" na tę zbrodnię - także w Stanach Zjednoczonych.

- Ja myślę, że celem jego wypowiedzi było to, żeby w przyszłości uniknąć takich zbrodniarzy. Szef FBI chciał wyrazić, że w razie oznak nowego Holokaustu musimy się przeciwstawić. On nie tak to wyraził, jak to powinno być wyrażone, ale naprawdę taki był jego cel - stwierdził ambasador.

Syn Marka Edelmana komentuje słowa szefa FBI. "To był błąd"tvn24

Ambasador rozmawiał z szefem FBI

Ambasador rozmawiał w sobotę z szefem FBI. Mull wyraził nadzieję, że jutro będzie oświadczenie z Biura w tej sprawie.

- To bardzo poważna sprawa - dodał ambasador.

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mull złożył kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w 72. rocznicę wybuchu powstania. - Myślę, że stosowne jest w tym miejscu składać hołd Polakom, takim jak Jan Karski, którzy ryzykowali życie, aby ochronić Żydów - powiedział ambasador.

Władysław Bartoszewski o słowach szefa FBItvn24

Kontrowersyjna wypowiedź szefa FBI

Jak dowiedziały się „Fakty TVN” ambasador ma stawić się w ministerstwie spraw zagranicznych o 16. Ambasador powiedział, że powtórzy swoje stanowisko i wysłucha co przedstawiciele polskich władz mają do powiedzenia.

Chodzi o przemówienie szefa FBI Jamesa Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holokauście. Amerykański urzędnik nazwał w nim Polaków "wspólnikami" III Rzeszy, zrównując ich z Niemcami czy Węgrami.

Cała konferencja Stephena Mullatvn24

Autor: kło/tr / Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24