TVN24 | Polska

"Wyróżnienie" oraz "forma wsparcia" studentów. Stypendia imienia Jana Kulczyka wręczone

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Stypendia im. dr. Jana Kulczyka rozdane
Stypendia im. dr. Jana Kulczyka rozdaneTVN24
wideo 2/6
TVN24Stypendia im. dr. Jana Kulczyka rozdane

Ośmioro studentów poznańskiego Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza otrzymało stypendia imienia doktora Jana Kulczyka. Przyznawane są one między innymi za bardzo dobre wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia naukowe. - Elementem przyznawania stypendiów jest także honorowanie tych studentów, doktorantów, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej i to ma im ułatwić, by swoje osiągnięcia naukowe, talenty, mogli spokojnie rozwijać - mówił rektor UAM profesor Andrzej Lesicki.  

W czwartek w Sali Lubrańskiego Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu wręczone zostały stypendia imienia doktora Jana Kulczyka. Przyznawane są one co roku studentom i doktorantom tej uczelni za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz uniwersytetu. Uwzględniona może być również trudna sytuacja materialna kandydatów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wyróżnienie" oraz "forma wsparcia" studentów

Na uroczystości pojawiła się Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. Wręczyła stypendia ośmiorgu wybranym przez kapitułę studentom UAM.

W rozmowie z TVN24 oceniła, że "to jest wielkie szczęście, jeśli los, który nas obdarowuje zawsze czymś pięknym - każdy z nas ma talenty - pozwala nam też dawać dalej to, co dostaliśmy". - Myślę, że to jest naturalna kolej rzeczy, że jest to prawo natury po prostu - dodała. - Jest to w związku z tym taki ludzki obowiązek, być w pełni z drugim człowiekiem, zauważać go i służyć mu po prostu tym, czym możemy - przekonywała.

Rektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicz profesor Andrzej Lesicki mówił TVN24, że stypendium to dla uczących się "wyróżnienie, docenienie ich osiągnięć". - Przecież przyznawane są tym studentom, tym doktorantom, którzy mają konkretne osiągnięcia - zauważył.

Zaznaczył, że "dla uczelni to jest też forma wsparcia studentów". - Bo tym elementem przyznawania stypendiów jest także honorowanie tych studentów, doktorantów, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej i to także ma im ułatwić, by te swoje osiągnięcia naukowe, talenty, które mają, mogli spokojnie rozwijać - dodał Lesicki.

Fundusz stypendialny od 1999 roku

Stypendia imienia doktora Jana Kulczyka dla studentów i doktorantów to najstarszy program stypendialny Fundacji UAM. Fundusz stypendialny imienia doktora Jana Kulczyka został utworzony w 1999 roku przez Grażynę i Jana Kulczyków. Od tego roku zarządza nim Fundacja UAM, obecnie we współpracy z Kulczyk Foundation oraz Uniwersytetem imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1999-2019 z funduszu wypłacono w sumie 180 stypendiów o łącznej wartości ponad 2 milionów złotych.

Od 2019 roku wysokość stypendium, przyznawanego na 9 miesięcy roku akademickiego, wynosi 1300 złotych miesięcznie dla studentów oraz 2700 złotych miesięcznie dla doktorantów. Dodatkowo z inicjatywy Dominiki Kulczyk program stypendialny został wzbogacony o możliwość odbycia przez laureatów stażu w jednej ze spółek grupy kapitałowej Kulczyk Investment. Ma to zaowocować jeszcze większym zbliżeniem nauki i biznesu.

Autor:akr//now

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości