PiS chce nowelizacji kodeksu wyborczego. Chodzi o stwierdzanie ważności wyborów

TVN24

tvn24Pod koniec stycznia PiS uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego (wideo z 31.01)

Usprawnienie procedur i doprecyzowanie regulacji to powody, dla których Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wtorek w Sejmie projekt noweli Kodeksu wyborczego. Według niego o ważności wyborów prezydenckich, do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Dotychczas w przepisie tym nie było wskazanej izby Sądu Najwyższego, która orzekała o ważności wyborów.

W związku z tym w tej kwestii odwoływano się do ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak wskazują autorzy projektu, ustawa o Sądzie Najwyższym rozstrzyga, że Sąd Najwyższy orzeka w składzie trzech sędziów.

Celem "usprawnienie procedur oraz doprecyzowanie regulacji"

Projekt zakłada również, że o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej będzie orzekał Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o ważności wyborów prezydenta orzeka cała Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Zgodnie z projektem, ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZOBACZ PROJEKT NOWELIZACJI KODEKSU WYBORCZEGO

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, zmiany legislacyjne służą wprowadzeniu korekt w przepisach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. Zdaniem autorów projektu zmiany mają na celu usprawnienie procedur oraz doprecyzowanie regulacji, które mogą budzić wątpliwości.

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: