Premier: nie mogliśmy sobie pozwolić na niepewność w sprawie matur

TVN24

Aktualizacja:
Premier odniósł się do rządowego projektu noweli Prawa oświatowegotvn24
wideo 2/71

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony, ale decyzja ZNP nie zmieniła postępu prac nad nowelą dotyczącą przeprowadzenia egzaminów maturalnych. W czwartek Sejm w głosowaniu przyjął zmiany w dwóch ustawach. - Nie możemy sobie pozwolić, żeby była jakakolwiek niepewność dla maturzystów, jeśli chodzi o możliwość zdawania matur - mówił premier Mateusz Morawiecki. Minister edukacji Anna Zalewska podziękowała władzom ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku. Politycy opozycji mówili w komentarzach, że nauczyciele wiele zyskali, ale sprawa nie jest jeszcze zakończona.

BEATA SZYDŁO I SŁAWOMIR BRONIARZ BĘDĄ GOŚĆMI "FAKTÓW PO FAKTACH" W TVN24

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek zawieszenie od soboty 27 kwietnia do września ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur.

- Nie mogliśmy sobie pozwolić i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby była jakakolwiek niepewność dla maturzystów, jeśli chodzi o możliwość zdawania matur, a pojawiały się w przestrzeni publicznej informacje dotyczące tego, że rady pedagogiczne mogłyby nie sklasyfikować uczniów w odpowiednim terminie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się w czwartek do rządowego projektu noweli Prawa oświatowego.

Morawiecki podkreślił, że podstawowym celem rządu jest, aby maturzyści przystąpili do egzaminów.

- Dlatego podjąłem decyzję, żeby rzeczywiście we współpracy z marszałkiem Sejmu, Senatu, którym bardzo dziękuje za taki ekstraordynaryjny tryb, żeby ustawa o rezerwowym rozwiązaniu związanym z dopuszczeniem do matur mogła ten problem rozwiązać - dodał premier.

Zalewska dziękuje Broniarzowi

Szefowa MEN Anna Zalewska na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży podziękowała prezesowi ZNP za zawieszenie strajku. Komisja zebrała się, aby między innymi rozpatrzyć wniosek o wyrażenie wobec niej wotum nieufności. - Zacznę podsumowanie tych ostatnich lat od podziękowania dla prezesa ZNP za jego decyzję o zawieszeniu strajku. Ona jest ważna - stwierdziła.

Jej zdaniem ta decyzja jest ważna dla uczniów, rodziców i nauczycieli, w imieniu których także złożyła podziękowania. - Mamy nadzieję, że wszystko wróci do normy i dalej będziemy rozmawiać o kolejnych podwyżkach, o kolejnych zmianach w systemie edukacji - dodała.

Minister przyznała, że ostatnie dni były trudne. - Tutaj zwycięzców nie ma - oceniła. Według niej najważniejsze jest to, że udało się przeprowadzić egzaminy. Podziękowała za to dyrektorom szkół, wolontariuszom i wszystkim tym, którzy mogli pomóc w tej sytuacji dzięki uprawnieniom pedagogicznym.

Odniosła się również do przyjętego w czwartek przez Sejm projektu nowelizacji prawa oświatowego dotyczącego klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. Jak podkreśliła, zmiany były konieczne, ponieważ prosili o to dyrektorzy i rodzice.

- Chcieliśmy, przy szacunku do strajku, zagwarantować kontynuację edukacji, zamykanie kolejnych etapów edukacji, a przede wszystkim zadbanie o jeden z najważniejszych egzaminów dla młodych ludzi - o maturę - wyjaśniła minister.

Zalewska dziękuje Broniarzowi. "Decyzja ważna dla uczniów, rodziców i nauczycieli"
tvn24

Rządowi "bardziej zależy na kolejnych wyborach niż kolejnych pokoleniach"

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) decyzję o zawieszeniu strajku ocenił jako "roztropną wobec tej sytuacji, wobec nieudolności rządu, wobec braku jakiejkolwiek chęci dialogu, upokorzeniu partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego".

- Ktoś wykazał się większą roztropnością niż ten, kto powinien kierować się tą zasadą od samego początku - ocenił. - Rząd jest silniejszy w każdym sporze, nie potrafił podjąć dialogu, nie potrafił rozwiązać problemu. Bardziej zależy mu na kolejnych wyborach niż kolejnych pokoleniach - dodał.

Kosiniak-Kamysz: Nauczyciele dzisiaj wygrali bardzo dużo. Pokazali jedność środowiska i determinację
tvn24

Kosiniak-Kamysz wskazał, że w tym proteście nauczyciele stanęli o swoją godność, ale też o lepszą szkołę dla swoich uczniów. - Pokazali, że są siłą, której nie da się złamać, już dzisiaj wygrali bardzo dużo, pokazali jedność środowiska i determinację - stwierdził.

"Ten wrześniowy protest może być jeszcze większy"

Według Sławomira Neumanna (PO-KO) sytuacja związana ze strajkiem w oświacie "będzie tylko pęczniała i narastała".

- Ten wrześniowy protest może być jeszcze większy i jeszcze bardziej emocjonalny niż ten, który się dziś zawiesza - ocenił.

Szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska wskazał, że "ZNP nie chce podpisać porozumienia, które podpisała Solidarność, a przedstawi swoje propozycje". - Będziemy pewnie świadkami przez te kilka miesięcy dalszego sporu już nie w szkole, a w przestrzeni medialnej - ocenił.

Neumann: wrześniowy protest może być jeszcze większy
tvn24

Mazurek: nie wycofujemy się z projektu w sprawie matur

Wcześniej rzeczniczka PiS Beata Mazurek była pytana na briefingu prasowym w Sejmie, czy w związku z decyzją Związku Nauczycielstwa Polskiego rząd wycofa procedowany w czwartek - i następnie przyjęty przez Sejm - projekt nowelizacji prawa oświatowego, który dotyczy matur.

- Nie wycofujemy projektu ustawy. Będzie on procedowany na wypadek ewentualności sytuacji, która może dziś jest nie do przewidzenia, ale może się wydarzyć - mówiła rzeczniczka PiS.

Podkreśliła, że rząd chce zabezpieczyć się przed sytuacją, w której maturzyści mogliby zostać pozbawieni możliwości zdania egzaminu dojrzałości. - Na to sobie pozwolić nie możemy i dlatego będziemy procedować tę ustawę do końca - oświadczyła Mazurek.

Beata Mazurek: będziemy procedować tę ustawę do końca
tvn24

"Dobra wiadomość, dobra decyzja"

Jednak jak mówiła, "decyzja Związku Nauczycielstwa Polskiego dotycząca zawieszenia strajku to dobra wiadomość, to dobra decyzja, która uwzględnia dobro maturzystów i dobro dzieci". - Bardzo się z tej decyzji cieszymy - zapewniała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

- Problemy oświaty są problemami, pozostają problemami, które nadal są do rozwiązania, dlatego formuła okrągłego stołu i dyskusji na temat zmian w oświacie jest nadal aktualna. Do tej debaty na temat oświaty w ramach okrągłego stołu oczywiście wszystkich zapraszamy, w tym ZNP - dodała.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI. RAPORT TVN24.PL >

Autor: kb//now / Źródło: PAP, TVN24