Polska

Nauczyciele Roku piszą list do premiera, mówią "sprawdzam". "Ta chwila właśnie nadeszła"

Polska

tvn24Prezes ZNP Sławomir Broniarz: od soboty zawieszamy strajk

"Zwracamy się do Pana, Panie Premierze, o natychmiastowe odwołanie Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej, oraz podjęcie działań prowadzących do naprawy polskiej oświaty, zdewastowanej w ciągu ostatnich trzech lat" - zaapelowało piętnastu Nauczycieli i Nauczycielek Roku z lat 2002-2018 w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. "Zapowiedzieliśmy, że w pewnej chwili powiemy Pani Minister: sprawdzam. Ta chwila właśnie nadeszła" - podkreślili.

"W listopadzie 2016 roku wystosowaliśmy jako Nauczyciele Roku list otwarty do Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, w którym zawarliśmy szereg pytań, zwracając uwagę na konkretne zagrożenia związane z tempem oraz sposobem reformy edukacji. (...) Zapowiedzieliśmy wówczas, że w pewnej chwili powiemy Pani Minister 'sprawdzam'. Ta chwila właśnie nadeszła" - napisali nauczyciele w liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

ZOBACZ LIST NAUCZYCIELI DO PREMIERA MORAWIECKIEGO >

W zeszłym tygodniu list do premiera napisali nauczyciele z IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, którego szef rządu jest absolwentem.

"Nauczyciele stali się przedmiotem bezpardonowej nagonki medialnej"

"Pani Minister - czy naprawdę uważa Pani, że proponowane zmiany odbędą się bez kosztów ekonomicznych? Jest Pani w stanie publicznie przedstawić jakiś ich kosztorys? Ile będą kosztować i kto ma za to zapłacić?" - zapytali wówczas [w listopadzie 2016 roku - red.], zwracając się do minister edukacji Anny Zalewskiej.

Jak wskazali nauczyciele, "koszty te liczone są w dziesiątkach milionów złotych i alarmują o nich władze Łodzi, Poznania, Wrocławia, Warszawy i wielu innych miejscowości".

Według nich polityka oświatowa minister Zalewskiej "doprowadziła do niespotykanego dotychczas chaosu w szkołach i ogólnopolskiego strajku nauczycieli".

"Wyrażamy swoje zaniepokojenie przyszłością polskiej szkoły w sytuacji, gdy nauczyciele tę szkołę współtworzący stali się przedmiotem bezpardonowej nagonki medialnej" - wskazali pedagodzy.

Nauczyciele zwrócili się na koniec do premiera o "natychmiastowe" odwołanie minister Anny Zalewskiej oraz "podjęcie działań prowadzących do naprawy polskiej oświaty, zdewastowanej w ciągu ostatnich trzech lat".

Pod listem podpisali się:

Grzegorz Lorek, Nauczyciel Roku 2002

Bogumiła Bąk, Nauczyciel Roku 2003

Danuta Konatkiewicz, Nauczyciel Roku 2006

Wiesław Włodarski, Nauczyciel Roku 2007

Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008

Radosław Moskal, Nauczyciel Roku 2009

Marek Golka, Nauczyciel Roku 2010,

Anna Sosna, Nauczyciel Roku 2011

Marzena Kędra, Nauczyciel Roku 2012

Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013

Barbara Halska, Nauczyciel Roku 2014

Katarzyna Nowak-Zawadzka, Nauczyciel Roku 2015

Joanna Urbańska, Nauczyciel Roku 2016

Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017

Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018

Autor: akw//now/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości