Polska

Minister edukacji: realizujemy porozumienie z Solidarnością

Polska

Nauczyciele zawiesili strajk do września, ale go nie zakończyli (materiał "Polska i Świat" z 26.04.2019 r.)
Nauczyciele zawiesili strajk do września, ale go nie zakończyli (materiał "Polska i Świat" z 26.04.2019 r.)tvn24
wideo 2/35

Projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który realizuje porozumienie zawarte z Solidarnością, jest już gotowy. Wszystko wskazuje na to, że zostanie złożony w Sejmie jako projekt poselski – przekazała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że gotowy jest projekt nowelizacji Karty nauczyciela.

- W środę spotkaliśmy się z wiceministrami, posłami i ekspertami, by przedyskutować go, przeanalizować pod kątem tego, czy jest on pełny, czy właściwie realizuje zapisy zawartego porozumienia (z oświatową Solidarnością - red.) – powiedziała minister w rozmowie z PAP. Dodała, że choć porozumienie "do tej pory podpisane jest tylko przez jeden związek, przez Solidarność", to w jej ocenie dotyczy "wszystkich nauczycieli, niezależnie od ich przynależności związkowej".

Co znalazło się w projekcie nowelizacji?

Szefowa MEN poinformowała, że w projekcie zapisano podniesienie wynagrodzeń nauczycieli o 9,6 proc. od września.

W projekcie nowelizacji zapisano także wprowadzenie jednorazowego dodatku "na start" dla nauczyciela rozpoczynającego pracę, wynoszącego 1000 złotych, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 złotych (obecnie o wysokości tego dodatku decydują samorządy), zmiany w systemie oceniania nauczycieli i skrócenie stażu nauczyciela.

- Znalazły się w nim także różne drobniejsze zmiany przepisów, głównie te doprecyzowujące – dodała minister. - Koncentrujemy się jednak głównie na wprowadzeniu przepisów, które są realizacją zawartego porozumienia. Musimy zrealizować je jak najszybciej, zgodnie z deklaracjami – podkreśliła.

CZYTAJ WIĘCEJ: Na co zgodziła się Solidarność >

"Zwykła ścieżka legislacyjna wymaga dużo czasu"

Szefowa MEN pytana, czy projekt trafi do Sejmu jako projekt rządowy, czy też zostanie złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości jako projekt poselski, odpowiedziała: - Będzie to albo projekt w trybie szybkiej ścieżki legislacyjnej - tak jak było z projektem tak zwanej ustawy maturalnej - albo będzie to projekt poselski. Decyzja zapadnie w tym tygodniu. - Zwykła ścieżka legislacyjna wymaga dużo czasu – wyjaśniła. Dlatego, według niej, "wszystko wskazuje" na to, że projekt zostanie złożony jako poselski.

Porozumienie z rządem podpisała tylko Solidarność

W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rząd zaproponował: prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie ścieżki awansu zawodowego, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także propozycję kontraktu społecznego dla nauczycieli, obejmującego podwyżki i zmianę warunków pracy. Zaproponowano podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 złotych, połączoną z podniesieniem pensum o 90 minut tygodniowo. Jak mówiła wicepremier Beata Szydło, program ten byłby rozłożony na dwa bądź trzy lata.

Porozumienie podpisała z rządem jedynie Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciły propozycję rządową. Pozostali przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach. Przedstawiony przez nich kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5-proc. podwyżki miałoby – według propozycji ZNP i FZZ – wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia.

Strajk nauczycieli

Negocjacje związkowców z rządem były efektem prowadzonego od 8 kwietnia strajku nauczycieli, który został zawieszony 27 kwietnia. Organizujące go centrale związkowe zapowiadają jednak możliwość ponownego podjęcia tej formy protestu od września.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI >

Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni.opracowanie własne | Konkret 24

Autor: akr//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości