"Dwa warianty". Broniarz o scenariuszach rozwoju strajku

Polska

Prezes ZNP Sławomir Broniarz o dalszym rozwoju strajkutvn24
wideo 2/36

Mamy tylko i wyłącznie do czynienia albo z zawieszeniem akcji strajkowej, albo z kontynuacją, ponieważ propozycja strajku rotacyjnego ma relatywnie mało zwolenników - ocenił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz, mówiąc o możliwych wariantach rozwoju strajku nauczycieli. Poinformował, że został ustalony skład czterosobowej delegacji reprezentującej licea z całego kraju, która ma wziąć udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego we wtorek.

Wtorek jest szesnastym dniem strajku w oświacie. O godzinie 11 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie rozpoczęła się demonstracja nauczycieli z całego kraju. Trwają również manifestacje poparcia wobec strajkujących w innych miastach.

WIĘCEJ: PROTEST PRZED MEN. NAUCZYCIELE Z CAŁEJ POLSKI W WARSZAWIE >

Także we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", na wniosek organizacji pracodawców, ma się rozpocząć spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu - przekazała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

Okrągły stół oświatowy z udziałem między innymi premiera Mateusza Morawieckiego ma się odbyć 26 kwietnia w piątek na Stadionie PGE Narodowym.

Czteroosobowa delegacja na posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz pytany we wtorek przez reporterkę TVN24 o możliwe scenariusze rozwoju strajku, odpowiedział, że pod uwagę brane są "dwa warianty": - Mamy tylko i wyłącznie do czynienia z zawieszeniem akcji strajkowej, albo z kontynuacją, ponieważ propozycja strajku rotacyjnego ma relatywnie mało zwolenników.

Strajk rotacyjny miałby polegać na okresowym zawieszaniu protestu, na przykład na potrzeby przeprowadzenia egzaminów, i ponownym podejmowaniu akcji strajkowej.

Broniarz poinformował również, że został ustalony skład czterosobowej delegacji, która reprezentuje licea z całego kraju. - Chcielibyśmy, żeby te cztery osoby wzięły udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego - zaznaczył. Jak dodał, w tej sprawie zostanie skierowane pismo do przewodniczącej RDS Doroty Gardias.

- Mam nadzieję, że pani przewodnicząca Dorota Gardias będzie miała możliwość zaproszenia ich i udzielenia im głosu podczas obrad RDS-u - dodał.

"Tam mamy rozmawiać o okrągłym stole"

W posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, zaplanowanym na godzinę 15 we wtorek, wezmą udział przedstawiciele strony rządowej. - Tam mamy rozmawiać o okrągłym stole i - mam nadzieję - o kwestiach płacowych - mówił Sławomir Broniarz.

Podkreślił, że ze strony rządu w spotkaniu ma uczestniczyć szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Autor: mjz//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: