Polska

"Nie pracujemy, nie prowadzimy lekcji, nie opiekujemy się uczniami". Strajk

Polska

Lekcji nie będzie, ale szkoły nie będą zamknięte ("Polska i świat" z 30 marca)
Lekcji nie będzie, ale szkoły nie będą zamknięte ("Polska i świat" z 30 marca)tvn24
wideo 2/2

W piątek w części szkół nie będzie lekcji w związku z ogólnopolskim, jednodniowym strajkiem w oświacie, którego organizatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele nie zgadzają się ze zmianami w edukacji, które forsuje PiS, i proszą rodziców o wyrozumiałość i nieposyłanie dzieci szkół. Materiał magazynu "Polska i świat".

Według ZNP protest zostanie przeprowadzony w 40-45 proc. placówek. Największe poparcie dla strajku jest w województwie pomorskim, śląskim, łódzkim, podkarpackim i mazowieckim.

Apel: nie posyłajcie dzieci do szkół

Strajkować będą szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach: 7.30-15.30. Strajk będzie polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy, nie będą oni wykonywać żadnych obowiązków wynikających ze stosunku pracy, czyli strajkujący nauczyciel nie prowadzi lekcji, zajęć wychowawczych i opiekuńczych. Strajkować będą także pracownicy szkolnej administracji i obsługi.

Dlatego związkowcy apelują do rodziców, by, jeśli mogą, nie posłali w dniu strajku dzieci do szkoły i przedszkola. - Nie pracujemy, nie prowadzimy lekcji, nie opiekujemy się uczniami - wyjaśnia Aleksandra Rams-Gala, nauczycielka z gimnazjum nr 1 w Katowicach.

ZNP jednocześnie uspokaja: lekcji nie będzie, ale szkoły nie będą zamknięte. Jeśli rodzice nie mają jak zorganizować opieki, to taki obowiązek spada na dyrektora szkoły. W większości miejsc odbędą się zajęcia w świetlicach, w innych pomogą nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku.

Dyrektorzy, mimo tego wyzwania, stoją murem za nauczycielami. - Mamy zapewnić dzieciom jakąś rozrywkę, a przede wszystkim zapewnić im bezpieczeństwo no i pomoc rodzicom, tym którzy pracują i nie mają co zrobić z dziećmi - wyjaśnia Zbigniew Burkietowicz, dyrektor gimnazjum nr 3 w Poznaniu.

Będzie wniosek o referendum

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny ZNP podjął na początku marca. Związek domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

W praktyce protest nauczycieli to także swoiste wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej. - Nie można oddzielić strajku od reformy (zakładającej m.in. likwidację gimnazjów - red.) - przyznaje Paweł Miksztal, dyrektor gimnazjum nr 1 w Katowicach.

Nauczyciele o wstrzymanie reformy zamierzają walczyć do końca. Oprócz piątkowego protestu, kończą właśnie zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum. Już wiadomo, że zebrali wymaganą liczbę pół miliona podpisów.

30.03.2017 | W piątek rusza strajk nauczycieli. Co będzie z uczniami?
30.03.2017 | W piątek rusza strajk nauczycieli. Co będzie z uczniami?Fakty TVN

Autor: mm/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości