Polska

Kolejna centrala związkowa zawiesza strajk. "Nie chcemy rozbijać jedności związków"

Polska

[object Object]
WZZ zawiesza strajkArleta Zaleska | Fakty TVN
wideo 2/35

Prezydium Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" podjęło w czwartek wieczorem decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli w sobotę 27 kwietnia. - Nie chcemy rozbijać jedności związków - powiedział przewodniczący WZZ Sławomir Wittkowicz.

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" jest organizacją członkowską Forum Związków Zawodowych. Prezydium zarządu związku podjęło taką decyzję podczas wieczornego posiedzenia w Bydgoszczy.

"Trzeba zmienić, przemyśleć strategię dalszego działania"

- Nie chcemy rozbijać jedności związków. Prowadzenie strajku ogólnopolskiego jako jeden jedyny związek - nie ma sensu. Trzeba przemyśleć strategię działania. Strajk nie jest zakończony, a zawieszony - powiedział Wittkowicz.

Przyznał, że to główna motywacja tej decyzji.

- Nie będziemy prowadzili strajku ogólnopolskiego jako jedna centrala związkowa, bo to nie ma sensu. Trzeba zmienić, przemyśleć strategię dalszego działania. Strajk nie jest zakończony, a zawieszony. Zobaczmy, jak dalej będzie rozwijała się sytuacja. Jesteśmy elastyczni - wskazał Wittkowicz.

Poinformował, że przedstawiciele WZZ "Solidarność-Oświata" nie wezmą udziału w piątkowych obradach okrągłego stołu edukacyjnego.

- Zdecydowanie nie weźmiemy w nich udziału. Nie podpiszemy też porozumienia takiego, jakie rząd podpisał z NSZZ "Solidarność". W tej sprawie się nic nie zmienia. Tylko to ulega zmianie, że na ten moment wyprowadzamy ludzi z czynnego strajku - dodał Wittkowicz.

Uchwała WZZ Solidarność-Oświata w sprawie zawieszenia strajku

W uchwale zarządu WZZ Solidarność-Oświata czytamy, że czwartkowa decyzja została podjęta "w związku z dzisiejszą, jednostronną i niekonsultowaną z WZZ 'Solidarność-Oświata' ani też z Forum Związków Zawodowych - decyzją prezydium ZNP o zawieszeniu strajku".

Dodatkowo przedstawiciele WZZ przyznają w tym oświadczeniu, że w ich ocenie "olbrzymi kapitał zaufania i wysiłek prawie 600 tysięcy strajkujących nauczycieli i pracowników oświaty nie przyniósł oczekiwanych przez środowisko efektów".

"Jesteśmy oburzeni postawą Rządu RP, który całkowicie ignoruje nasze żądania i postulaty" - pisze prezydium.

Celem związku, co zostało podkreślone w oświadczeniu, jest "walka o znaczące podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych".

"Trwający trzy tygodnie strajk generalny w polskiej oświacie pokazał skalę determinacji naszego środowiska. W tej trudnej chwili dziękujemy wszystkim, którzy niezależnie od przynależności związkowej lub jej braku walczyli razem z nami o godne wynagrodzenia i godność naszego zawodu. Nie kończymy naszej walki. Będziemy dalej konsekwentnie upominać się o respektowanie naszych praw! Razem możemy więcej!!!" - głosi oświadczenie podpisane przez przewodniczącego Wittkowicza.

ZNP również zawiesza strajk

Wcześniej w czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że prezydium związku podjęło decyzję o zawieszeniu strajku, również od 27 kwietnia.

Także w czwartek przed godziną 15 Sejm uchwalił nowelę Prawa oświatowego, który zakłada, że dyrektorzy szkół będą mieli prawo dopuszczenia uczniów do matury. W nocy z czwartku na piątek nowelizację przyjął Senat.

Strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni.

W czwartek zebrało się prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po posiedzeniu prezes związku zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił decyzję o zawieszeniu strajku.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI. RAPORT TVN24.PL >

Autor: mjz / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości