TVN24 | Polska

"Rewolucja jest kobietą", "nie zadzierać z kobietami". Ósmy dzień protestów w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
kb/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Kilkaset manifestujących osób wyszło na jedno z głównych skrzyżowań Wrocławia
Kilkaset manifestujących osób wyszło na jedno z głównych skrzyżowań WrocławiaTVN24
wideo 2/21
TVN24Kilkaset manifestujących osób wyszło na jedno z głównych skrzyżowań Wrocławia

W czwartek w całym kraju odbyły się kolejne protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, na czele którego stoi Julia Przyłębska, w sprawie aborcji. Protesty zorganizowano między innymi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Trójmieście. Ludzie protestowali także w małych miastach, takich jak Czarna Białostocka, Świdnica, czy Krosno. "Prawa kobiet", "nie zadzierać z kobietami", "rewolucja jest kobietą" - takie hasła skandowali ludzie na protestach w wielu miastach Polski.

Od 22 października trwają protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, kierowanego przez Julię Przyłębską, który uznał, że niezgodne z konstytucją jest prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. W czwartek na ulicach ponownie pojawili się ludzie wyrażający sprzeciw wobec tej decyzji.

TAK RELACJONOWALIŚMY PROTESTY W CZWARTEK

Kalisz. Policja usunęła z jezdni działaczy pro-life, którzy blokowali mobilny strajk kobiet

W Kaliszu policja usunęła z jezdni działaczy pro-life, którzy blokowali mobilny strajk kobiet. Mobilny strajk kobiet rozpoczął się o godzinie 17.30. Zmotoryzowani uczestnicy manifestacji zamierzali ruszyć samochodami, jednak na starcie drogę protestującym zablokowała około 30-osobowa grupa działaczy pro-life i Młodzieży Wszechpolskiej. Obecna na miejscu policja przesunęła ich na pobocze i umożliwiła przejazd protestującym.

Demonstranci zablokowali ulice w Kaliszu
Demonstranci zablokowali ulice w KaliszuTVN24

Trójmiasto

Również w Gdańsku, na parkingu przy alei Zwycięstwa, odbył się "Mobilny Strajk Generalny". Uczestnicy protestu przemieszczali się ulicami miasta. Przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Targu Drzewnym w Gdańsku odbyła się stała pikieta pod nazwą "Zajmijcie się pandemią". Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyła się manifestacja pod hasłem "Czarny Czwartek". Równolegle odbywał również protest samochodowy. W Sopocie protestujący spotkali się na Placu Przyjaciół Sopotu.

Protest w Sopocie
Protest w SopocieTVN24

Łódź

Z kolei w Łodzi zebrano się na ulicy Piotrkowskiej przed siedzibą PiS. "My body my choice", "PiS off", "To jest wojna" - to tylko niektóre z haseł. Dzień wcześniej organizatorzy podawali, że w Łodzi na proteście było prawie 30 tysięcy osób.

"My body my choice", "PiS off", "To jest wojna" - to tylko niektóre z haseł na proteście w ŁodziTVN24

Kraków

W Krakowie organizacje zajmujące się prawami kobiet nie zaplanowały dużego protestu, ponieważ – jak powiedziała jedna z organizatorek Ewelina Pytel - szykują się na piątek. Część krakowianek pojedzie na strajk do Warszawy, część zostanie w Krakowie i na miejscu zorganizuje protest. W czwartek wieczorem zgromadzenie odbyło się na Rynku Głównym. W czwartek oficjalne akcje protestacyjne odbyły się też na Plantach w Nowym Sączu i na Rynku w Krzeszowicach - tzw. Krzeszowicki Czarny Spacer.

Warszawa

W Warszawie protestujący zebrali się na Nowym Świecie. Trwało tam wydarzenie "Kobiety i LGBT-y. RAZEM za równością". Protestowano również przed siedzibą telewizji państwowej na placu Powstańców Warszawy. Manifestujący zakończyli demonstrację przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu.

CZYTAJ RELACJE Z PROTESTÓW Z WARSZAWIE

Przemówienia na Nowym Świecie
Przemówienia na Nowym ŚwiecieLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Wrocław

Błyskawice zablokują ulice! vol. 2 - to było hasło czwartkowej blokady ulic we Wrocławiu w ramach protestu przeciwko orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Kilkaset osób blokowało jedno z bardziej uczęszczanych skrzyżowań na placu Jana Pawła II. Ludzie tańczyli na ulicach.

Kilkaset manifestujących osób wyszło na jedno z głównych skrzyżowań Wrocławia
Kilkaset manifestujących osób wyszło na jedno z głównych skrzyżowań WrocławiaTVN24

Świdnica, Czarna Białostocka, Tarnów

Protesty odbyły się także w mniejszych miastach. "Naszą siłą solidarność" - między innymi takie hasło skandowali uczestnicy protestu w Świdnicy. Wzięło w nim udział kilkaset osób.

"Naszą siłą solidarność". Kilkaset osób wzięło udział w proteście w Świdnicy
"Naszą siłą solidarność". Kilkaset osób wzięło udział w proteście w ŚwidnicyTVN24

Protest odbył się także w Czarnej Białostockiej. W marszu wzięło udział około 200 osób.

Protest w Czarnej Białostockiej. W marszu wzięło udział około 200 osób.
Protest w Czarnej Białostockiej. W marszu wzięło udział około 200 osób.TVN24

"Prawa kobiet", "nie zadzierać z kobietami", "nie będziemy ofiarami", "rewolucja jest kobietą" - takie hasła skandowali ludzie na proteście w Tarnowie.

"Prawa kobiet", "nie zadzierać z kobietami". Protest w Tarnowie
"Prawa kobiet", "nie zadzierać z kobietami". Protest w TarnowieTVN24

Protest odbył się także w Zielonej Górze. Ludzie tańczyli na ulicy między innymi przy piosence "Mój jest ten kawałek podłogi".

Protest w Zielonej Górze
Protest w Zielonej GórzeTVN24

Podkarpacie

Na Podkarpaciu tego dnia odbywały się protesty w nielicznych miejscowościach, m.in. w Leżajsku, gdzie - jak podał Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji - po południu zebrało się kilkadziesiąt osób.

Protesty odbyły się także w Strzyżowie i Krośnie pod nazwą "To jest wojna! Strajk Kobiet", oraz w Przemyślu, gdzie zaplanowano "Pokojowy spacer przeciw dyktaturze". Na protest w Krośnie przyszło około tysiąc osób. Protestujących wspierali motocykliści.

Na protest w Krośnie przyszło około tysiąc osób. Protestujących wspierali motocykliści
Na protest w Krośnie przyszło około tysiąc osób. Protestujących wspierali motocykliściTVN24

Autor:kb/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anna Kwaśny/ tvn24.pl

Pozostałe wiadomości