Stowarzyszenie z Unią, sprawa Tymoszenko. Komorowski spotka się z Janukowyczem

Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRPW Krakowie Bronisław Komorowski spotka się także z prezydentami Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem

Perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE będzie jednym z głównych tematów poniedziałkowej rozmowy prezydentów Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza. W Krakowie Komorowski spotka się także z prezydentami Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem. Odbędzie się także wspólna rozmowa czterech prezydentów.

W poniedziałek po południu Komorowski spotka się z prezydentem Ukrainy. Jak zapowiedział minister w Kancelari Prezydenta Jaromir Sokołowski, głównym tematem rozmów będzie perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie i "spełnienia przez Ukrainę warunków zdefiniowanych przez UE".

- Prezydent Komorowski będzie chciał usłyszeć od prezydenta Janukowycza, jak widzi on możliwości spełnienia przez Ukrainę warunków postawionych przez UE - powiedział Sokołowski.

Współpraca dwustronna

Komorowski i Janukowycz omówią także plany współpracy dwustronnej na najbliższe miesiące i w dłuższej perspektywie. Prezydenci podpiszą program współpracy Polski i Ukrainy na lata 2013-2015. - To jest kontynuacja mapy drogowej, którą prezydenci podpisali w lutym 2011 roku - podkreślił Sokołowski.

Następnie Komorowski spotka się z prezydentami Włoch i Niemiec. - Będzie to kontynuacja rozmów trzech prezydentów z Neapolu z listopada 2012 roku - zaznaczył prezydencki minister. Rozmowa dotyczyć będzie sytuacji w Europie, w tym przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zaplanowana została także wspólna rozmowa prezydentów Polski, Włoch, Niemiec i Ukrainy. Ma ona także dotyczyć perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Misja specjalna

W piątek specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do prezydenta Ukrainy o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, o czym poinformował jej adwokat Serhij Własenko.

Według obrońcy Tymoszenko przystała na propozycję misji Kwaśniewskiego i Coksa i zgodziła się na leczenie w Niemczech. Dotychczas żadne inne źródła nie potwierdziły tych doniesień. Kwaśniewski i Cox są w Kijowie, gdzie - według Własenki - spotkali się już z Janukowyczem.

Uwolnienia Tymoszenko domaga się m.in. Unia Europejska, która uzależnia od tego zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Zdaniem Brukseli byłą premier skazano z przyczyn politycznych. Umowa ma być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Jeśli Janukowycz, który publicznie oświadcza, że Ukraina dąży do integracji z UE, pozytywnie rozpatrzy prośbę Kwaśniewskiego i Coksa, prawdopodobne jest, że Tymoszenko odzyska wolność już w najbliższych dniach.

Stało się tak w przypadku ułaskawionego w kwietniu z kary odbywania czterech lat więzienia szefa MSW w rządzie Tymoszenko, Jurija Łucenki. 5 kwietnia ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska zwróciła się do prezydenta z prośbą o jego ułaskawienie. Już dzień później komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała szefowi państwa uwzględnienie tego wniosku. Dekret o ułaskawieniu Janukowycz podpisał 7 kwietnia. Tego samego dnia Łucenko znalazł się na wolności.

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Pozostałe wiadomości