Pierwszy stopień alarmowy w kraju, wyższy na terenie Małopolski

TVN24 | Polska

Autor:
ads, akr
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wizyta Nancy Pelosi w AuschwitzTVN24
wideo 2/3
TVN24Wizyta Nancy Pelosi w Auschwitz (wideo z 21 stycznia)

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w czwartek został wprowadzony w całym kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP, a w Małopolsce drugi stopień BRAVO. Będą obowiązywać do 29 stycznia. Zarządzenie w tej sprawie wydał premier Mateusz Morawiecki.

W całym kraju będzie obowiązywał najniższy stopień w skali - ALFA oraz ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).

Wyższy stopień - BRAVO - wprowadzono w województwie małopolskim, gdzie odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Stopnie alarmowe były już wprowadzane przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych, na przykład szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.). Wprowadza je, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.

Policja o tym, na co warto zwracać uwagę

Komenda Główna Policji opublikowała na swojej stronie komunikat, w którym poinformowała, że "podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia". Wymieniono w tym kontekście między innymi "nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń". 

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997. Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli" - czytamy w komunikacie.

Poinformowano w nim też, że "po wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań. Z drugim stopniem alarmowym wiąże się również między innymi sprawdzenie i wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej".

CAŁY KOMUNIKAT POLICJI >>>

Zakaz noszenia broni w Oświęcimiu i Brzezince

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w środę, że minister Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie o jednodniowym zakazie noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni. Zakaz wprowadzono w Oświęcimiu i Brzezince w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak poinformowało ministerstwo, wprowadzenie zakazu związane jest z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa.

"Uroczystości odbędą się 27 stycznia, czyli w najbliższy poniedziałek. W skład zagranicznych delegacji, które przyjadą do Polski, wejdą przywódcy państw oraz przewodniczący organizacji międzynarodowych. Wprowadzenie czasowego zakazu jest szczególnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego" - zaznacza resort spraw wewnętrznych i administracji.

Podobne rozwiązanie wprowadzone zostało między innymi w ubiegłym roku w Warszawie w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak poinformowało MSWiA, rozporządzenie w najbliższych dniach zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw RP.

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu

W sobotę władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że swój udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Autor:ads, akr

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock