Statek unosi się na wodzie, bo jest ciężki. "Matura to bzdura" przepytuje z fizyki

Polska

"Matura to bzdura"Dlaczego statek unosi się na wodzie?

"W" to wolt czy wat? Jaki jest symbol natężenia prądu elektrycznego? Dlaczego statek unosi się na wodzie? - odpowiedzi na te pytania z fizyki, dla osoby przepytywanej przez "Matura to bzdura", wcale nie były oczywiste. Miejmy nadzieję, że lepiej przygotowani są maturzyści, którzy dziś po południu zdają nieobowiązkowy egzamin z fizyki z astronomią.

Ankieter "Matura to bzdura" wyszedł na ulice, aby zbadać jakość wiedzy Polaków nt. fizyki. Pytania o siłę, prąd, zastosowanie przedrostka "kilo" i "centy" - choć zaliczają się do wiadomości z liceum - mogą sprawić problem nawet tym, którzy już od dawna mają maturę za sobą.

Sprawdzian umysłów ścisłych po rozszerzonym polskim

Na czwartek zaplanowane są dwa egzaminy maturalne. Rano abiturienci zmierzą się z językiem polskim na poziomie rozszerzonym. Fizyka z astronomią będzie po południu. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę. Chęć zdawania egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 30 tys. maturzystów, czyli około 9 proc. abiturientów. Z kolei do egzaminu z fizyki z astronomią ma przystąpić 25 tys. maturzystów; prawie tyle samo z nich zadeklarowało chęć zdawania egzaminu na poziomie podstawowym, co na poziomie rozszerzonym.

Autor: AP

Źródło zdjęcia głównego: "Matura to bzdura"

Raporty: