TVN24 | Polska

Stary Sącz. Mieli głosować nad uchyleniem uchwały anty-LGBT, radna zaapelowała "do sumień" i odśpiewała "Bogurodzicę"

TVN24 | Polska

Autor:
wini/
tam
Źródło:
TVN24 Kraków, starosadeckie.info, PAP
Zwrot akcji ws. uchwał anty-LGBT (wideo z września 2021 roku)
Zwrot akcji ws. uchwał anty-LGBT (wideo z września 2021 roku)TVN24
wideo 2/20
TVN24Zwrot akcji ws. uchwał anty-LGBT

Po dwóch latach radni Starego Sącza (Małopolska) wycofali tak zwaną uchwałę anty-LGBT, dyskryminującą osoby nieheteroseksualne. Ta decyzja nie spodobała się jednej z radnych Prawa i Sprawiedliwości, która podczas obrad wstała i odśpiewała "Bogurodzicę". Nie wpłynęło to jednak na wynik głosowania. Uchwała została uchylona.

Starosądecka rada miasta uchwałę anty-LGBT przyjęła w 2019 roku. Dokument miał "powstrzymać ideologię gender i LGBT". Teraz radni z Gminnego Porozumienia Wyborczego, do którego należy burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, zdecydowali o wycofaniu dokumentu.

Apel do sumień i "Bogurodzica"

Uchwała trafiła pod wtorkowe (30 listopada) obrady na wniosek przewodniczącego rady miejskiej Andrzeja Stawiarskiego. Jak podaje lokalny portal starosadeckie.info, Stawiarski otrzymał od prokuratury pytania o uchwałę i w związku z tym miał się upewnić, czy żaden z radnych nie zmienił zdania w ciągu dwóch lat od przyjęcia dokumentu.

Wprowadzeniu tego punktu do obrad - według lokalnego portalu - sprzeciwiali się radni z Prawa i Sprawiedliwości. "Zaapelowali do sumień opozycji, żeby nie wprowadzać tej uchwały w porządek obrad. Radna Lidia Szewczyk (PiS) odśpiewała nawet Bogurodzicę" – czytamy w artykule. Zanim radna zaczęła śpiewać powiedziała do innych radnych: - Z tego, co się orientuję jesteśmy wszyscy katolikami i chodzimy do kościoła. Wiadomo, że teraz musimy zagłosować (...) apeluję do waszych sumień. Za patronkę mamy świętą Kingę, której kościoł jest już u nas od tysiącleci i po prostu naprawdę to by było bałwochwalstwo w tym momencie, gdybyśmy przyjęli ponowne odrzucenie tej rezolucji, którą wtedy przegłosowaliśmy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Po tym Szewczyk zaczęła śpiewać pieśń religijną. Na nagraniu z sesji rady miejskiej - które początkowo umieszczono w mediach społecznościowych - widać było, że do śpiewu przyłączyło się kilkoro innych radnych.

"Ta uchwała przyniosła więcej szkody niż zysku"

Apel nie poskutkował. Ostatecznie uchwała została wycofana – lokalny portal zaznacza, że stało się to dzięki głosom radnych z GPW, którzy zmienili zdanie w sprawie przyjętego dwa lata wcześniej dokumentu.

- Czuję się katolikiem, ale mając dwa lata czasu na zastanowienie się nad tym, uważam ze od czasu wniesienia tej uchwały więcej ta uchwała szkody przyniosła niż zysku – powiedziała podczas obrad radna Ewa Zięba z GPW. Zaznaczyła, też, że jest "w obronie praw katolików".

Urzędnicy ze Starego Sącza wycofali uchwałę anty-LGBTShutterstock

Dyskryminujące uchwały

15 lipca Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE przeciwko Polsce związanego z równością i ochroną praw podstawowych. "Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin" - oznajmiła wtedy KE.

Uzasadniając swoją decyzję, Komisja wyraziła niepokój, że uchwały te "mogą naruszać prawo Unii Europejskiej dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną".

Komisja Europejska już w lipcu zamroziła negocjacje w sprawie środków, które miały być przyznane w ramach programu REACT-EU. W ramach tego projektu do podziału jest 47,5 miliarda euro.

Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24 Kraków, starosadeckie.info, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości