Stanisław Żaryn: Władimir Putin powtarza zupełnie oderwane od rzeczywistości insynuacje

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, komentując wypowiedź Władimira Putina na temat Polski stwierdził, że prezydent Rosji kolejny raz powtórzył "zupełnie oderwane od rzeczywistości insynuacje", które mają na celu pokazanie Polski jako kraju agresywnego.

Prezydent Władimir Putin w piątek, w obchodzonym w Rosji Dniu Jedności Narodowej, powtórzył twierdzenie, że Polska nie porzuciła marzeń o wchłonięciu części Ukrainy - podała agencja Reutera. Rosyjski przywódca nie podparł swojej tezy żadnymi dowodami czy przykładami. - Wiemy o wciąż istniejącej w Polsce idei "Polski od morza do morza". Przed II wojną światową niemało tam się o tym mówiło, ale to była idee fixe. Zamysł ten jest jednak wciąż żywy, idea wchłonięcia Ukrainy nie zanikła - powiedział Putin na spotkaniu z historykami.

Żaryn: podobnych absurdalnych oskarżeń będzie więcej

Do słów prezydenta Rosji odniósł się pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. - Mamy do czynienia kolejny raz z powtarzaniem zupełnie oderwanych od rzeczywistości insynuacji – stwierdził. - Mają na celu pokazanie Polski jako kraju agresywnego, który rzekomo jest zagrożeniem dla zachodniej Ukrainy. Ale też, patrząc szerzej, który jest podżegaczem wojennym, powoduje rzekomo zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie Środkowej - dodał Żaryn.

Podkreślił, że są to fałszywe tezy, które od kilku tygodni są "mocniej eksploatowane w propagandzie rosyjskiej". - Chodzi o to, żeby oczerniać Polskę i pokazywać, że Polska jest zagrożeniem dla zachodniej części Ukrainy, a Rosja jest gwarantem pokoju i stabilności – wyjaśnił.

Presja propagandowa Moskwy

- To jest działanie tak absurdalne, że trudno poważnie traktować tego typu słowa. Są one częścią działań zarówno na potrzeby wewnętrzne rosyjskie, jak również jest to element pewnej długofalowej kampanii oczerniania Polski, którą widzimy od wielu lat - ocenił Żaryn.

- Im świat lepiej widzi pewnego rodzaju słabości rosyjskie, kompromitacje polityki gospodarczej i wojskowej oraz słabości na froncie, tym bardziej można spodziewać się, że ta presja propagandowa będzie mocniejsza. Należy się więc spodziewać, że podobnych absurdalnych oskarżeń będzie więcej w najbliższych tygodniach - dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Stanisław Żaryn

Stanisław Żaryn na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, a jednocześnie pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, został powołany w pierwszych dniach września. Wcześniej pełnił w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stanowisko dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego obsługującego ministra koordynatora służb specjalnych, a także jego rzecznika prasowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości