Polska

"Stanisław Piotrowicz podpisany pod aktem oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji"

Polska

[object Object]
Krzysztof Brejza odpowiedział Stanisławowi PiotrowiczowiTwitter Krzysztof Brejza
wideo 2/21

W czwartek Stanisław Piotrowicz (PiS) zapewniał z mównicy sejmowej, że będąc prokuratorem w okresie PRL, nie oskarżał działaczy opozycji. - Dziennikarze sięgnęli do akt IPN, jest tam pana nazwisko - odpowiedział mu w piątek Krzysztof Brejza (PO). Zapowiedział złożenie wniosku do komisji etyki o ukaranie Piotrowicza.

W czwartek w trakcie debaty nad kolejnym projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci), zwracając się do Piotrowicza mówił: "Pan stał tam, gdzie ZOMO". - W stanie wojennym oskarżał pan działaczy Solidarności - dodał poseł.

- Inwektywy pod moim adresem to znak państwa bezsilności - odpowiedział poseł PiS. - Nie mam zamiaru się tłumaczyć, bo nie mam z czego – dodał. - Z tytułu nadużycia prawa, mogą być wyciągnięte konsekwencje – oświadczył Piotrowicz. Zapowiedział, że Protasiewicz odpowie za słowa o oskarżaniu przez niego działaczy Solidarności, w tym Antoniego Pikula.

- Tam w ogóle mojego nazwiska nie ma - mówił Piotrowicz dalej. - A proszę sięgnąć do akt postępowania, bo pan zobaczy, bo te dokumenty są w IPN i pan zobaczy, że w tej sprawie występowali zupełnie inni prokuratorzy, a nie ja. I ja o tym wielokrotnie już powiedziałem - dodał.

Brejza odpowiada

W piątek Krzysztof Brejza (PO) zamieścił na Twitterze film pt. w "W 90 sekund dookoła prawdy", w którym odpowiada na słowa Piotrowicza.

- Panie prokuratorze stanu wojennego, wczoraj z tego miejsca groził pan posłom konsekwencjami. Twierdził pan, że w sprawie pana Pikula nie ma pana nazwiska - mówił poseł PO.

- Panie prokuratorze, stwierdził pan, że tam byli inni prokuratorzy. "Tam nie ma mojego nazwiska" - powiedział prokurator stanu wojennego Piotrowicz. Panie Piotrowicz, sięgnęli dziennikarze do akt IPN w Rzeszowie. Wiem, że chronicie swojego kolegę z PZPR, panowie posłowie z PiS. Czyje to jest nazwisko? Stanisław Piotrowicz podpisany pod aktem oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji. Tego człowieka bronicie - mówił dalej do posłów PiS Brejza.

Zapowiedział złożenie wniosku do komisji etyki o ukaranie Piotrowicza. - Klub PO występuje przeciwko panu do komisji etyki za to, że pan groził i okłamał Wysoką Izbę - poinformował poseł PO.

Co jest w aktach IPN?

Według akt, które w IPN znalazł reporter "Czarno na białym", wynika, że to Piotrowicz podpisał się pod aktem oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi. Działacz Solidarności został oskarżony w stanie wojennym o nielegalne rozprowadzanie ulotek. Pikul przesiedział w areszcie trzy miesiące. Groziły mu trzy lata. Ostatecznie nie został skazany, a Piotrowicza rzeczywiście nie było na samym procesie.

Ustawa dezubekizacyjna

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji "ustawy dezubekizacyjnej", według którego emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do końca lipca 1990 r. sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

Nowe przepisy dotyczące obniżki emerytur obejmą wszystkich, którzy pracowali w Służbie Bezpieczeństwa w latach 1944-90. Projekt nie zakłada jednak obniżenia emerytur dla na przykład prokuratorów w okresie PRL. A taką funkcję sprawował Stanisław Piotrowicz.

ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" O STANISŁAWIE PIOTROWICZU

Prokurator. Dziś poseł PiS i twarz "dobrej zmiany"
Prokurator. Dziś poseł PiS i twarz "dobrej zmiany"tvn24

Autor: mw/sk / Źródło: tvn24, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter Krzysztof Brejza

Pozostałe wiadomości