Szefowie MSWiA i MON przedstawią informacje z granicy polsko-białoruskiej

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Andrzej Duda o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Andrzej Duda o sytuacji na polsko-białoruskiej granicyTVN24
wideo 2/27
TVN24Andrzej Duda o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawią informację o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi także o obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

Jak wynika z harmonogramu prac Sejmu, posiedzenie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych w tej sprawie rozpocznie się o godzinie 14.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Zdjęcie z czwartku 2 września, z godziny 9 rano, sprzed wprowadzenia stanu wyjątkowegoTVN24

Stan wyjątkowy od 2 września

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad pięć tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową".

Według rozporządzenia, na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych, przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych, pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze, wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze, świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe oraz posiadające nieruchomości na tym terenie.

Zakaz nie dotyczy również rolników pracujących w gospodarstwach rolnych, uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki, opiekunów dzieci do lat 3, osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach. Nie są nim objęte również służby ratownicze, medyczne i osoby w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osoby jadące bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pytany w piątek o decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego powiedział, że zostanie ona podjęta przez prezydenta, po przedstawieniu odpowiedniej informacji przez premiera.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości