TVN24 | Polska

Na cmentarz i do kościoła w strefie stanu wyjątkowego będzie można wjechać bez zezwolenia

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o budowie muru na granicy z Białorusią
Premier Morawiecki o budowie muru na granicy z BiałorusiąTVN24
wideo 2/26
TVN24Premier Morawiecki o budowie muru na granicy z Białorusią

1 i 2 listopada będzie można wjechać do strefy stanu wyjątkowego bez pisemnego zezwolenia, jeśli celem jest cmentarz lub kościół - poinformowała Straż Graniczna.

- Osoby, które zadeklarują, że chcą odwiedzić cmentarze lub kościoły z okazji Wszystkich Świętych, będą wpuszczane do strefy stanu wyjątkowego bez pisemnych zezwoleń. W tym wyjątkowym czasie nie chcemy utrudniać ludziom nawiedzania grobów swoich bliskich – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową chorąży Michał Tokarczyk ze Straży Granicznej.

Przepisy umożliwiające odwiedziny cmentarzy położonych w strefie objętej stanem wyjątkowym bez zezwoleń SG będą stosowane 1 i 2 listopada. - Każda taka osoba powinna mieć ze sobą dokument tożsamości, bo będzie musiała się wylegitymować podczas kontroli służb mundurowych przy wjeździe do obszaru zastrzeżonego - dodał Tokarczyk.

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1429 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od 2 września - w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 27,3 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 15,7 tysiąca w październiku.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Pozostałe wiadomości