TVN24 | Polska

Episkopat apeluje o pomoc uchodźcom

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Los migrantów na wschodniej granicy
Los migrantów na wschodniej granicyTVN24
wideo 2/28
TVN24Los migrantów na wschodniej granicy

Przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, że pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów "powinna stać się priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych". Podkreślił, że "nie można jednak stygmatyzować przybyszów, dokonując krzywdzących uogólnień".

Arcybiskup Stanisław Gądecki w komunikacie napisał, że chrześcijańskim zadaniem wobec migrantów i uchodźców jest "pomoc medyczna i humanitarna oraz szukanie rozwiązań służących dobru wspólnemu".

"Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym również Kościołów i wspólnot religijnych" - wskazał przewodniczący episkopatu. Zaznaczył, że "humanitarna wrażliwość jest przejawem naszego człowieczeństwa".

Przyznał, że "obowiązkiem władz jest wykrycie potencjalnego zagrożenia ze strony osób usiłujących przekroczyć granice państwowe, nie można jednak stygmatyzować przybyszów, dokonując krzywdzących uogólnień, że 'każdy uchodźca to potencjalny terrorysta'".

"Wyrażam wdzięczność Caritas Polska, służbom państwowym, Straży Granicznej, Wojsku Polskiemu, lokalnym społecznościom, organizacjom pozarządowym i osobom prywatnym, którzy - na miarę swoich sił i możliwości - służą pomocą ludziom w potrzebie" - napisał Gądecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Arcybiskup Gądecki o korytarzach humanitarnych

Przewodniczący episkopatu podkreślił, że "Kościół katolicki w Polsce deklaruje gotowość włączenia się w poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań, które - mieszcząc się w ramach porządku prawnego - służyć będą szeroko rozumianemu dobru wspólnemu".

Gądecki zaapelował "o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych, których gotowość koordynacji Caritas Polska deklaruje od 2016 roku". Zaproponował też "rozwiązanie w pełni kontrolowanej relokacji uchodźców opierające się na ich samodzielnej decyzji co do wyboru kraju docelowego". "To właśnie kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do migracji w chaosie, za sprawą gangów przemytników i nieludzkiego łudzenia ludzi dostaniem się do wymarzonego raju w Europie" - wskazał w komunikacie.

Arcybiskup Gądecki zaapelował do "wszystkich ludzi dobrej woli", aby "służbę i pomoc cudzoziemcom przybywającym do Polski potraktowali jako szansę na praktykowanie miłości bliźniego, która jest kamieniem węgielnym naszej wiary".

"Każdy z nas może i powinien stać się w swoim środowisku promotorem międzyludzkiej solidarności" - napisał przewodniczący episkopatu. Zachęcił też do modlitwy za migrantów i uchodźców oraz o ducha chrześcijańskiego braterstwa.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości