Polska

Srebrnousty Kwaśniewski

Polska

Kwaśniewski: Zejdźcie z drogi jednej partii
TVN24Kwaśniewski: Zejdźcie z drogi jednej partii

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski został laureatem plebiscytu "Srebrne Usta" za rok 2007. Słuchacze radiowej Trójki nagrodzili go za słynną wypowiedź: "My wiemy, jak było i nie idźcie tą drogą! Jarosławie Kaczyński! Lechu Kaczyński! Ludwiku Dorn i Sabo! Nie idźcie tą drogą!".

Laureatów plebiscytu wybierają słuchacze III Programu Polskiego Radia. W plebiscycie nagradzane są najbardziej zaskakujące, bulwersujące, zabawne i trafne wypowiedzi - nie tylko polityków.

W tym roku bezkonkurencyjna okazała się wypowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego na konwencji wyborczej LiD w Szczecinie: "My wiemy, jak było i nie idźcie tą drogą! Jarosławie Kaczyński! Lechu Kaczyński! Ludwiku Dorn i Sabo! Nie idźcie tą drogą!". Pod nieobecność laureata na konkursowej gali statuetkę odebrał były poseł Piotr Gadzinowski.

Pawlak drugi

Drugie miejsce zajął wicepremier Waldemar Pawlak, który radził posłowi Jackowi Kurskiemu: "Może na ten koniec kadencji panu posłowi Kurskiemu podpowiem - jako starszy kolega - że żeby być 'za', trzeba nacisnąć ten zielony guzik z krzyżykiem".

Waldemar Pawlak (PSL): wciska się ten zielony przycisk
Waldemar Pawlak (PSL): wciska się ten zielony przyciskTVN24

- Chcę podziękować osobie, która mnie zainspirowała swoim bardzo bezpośrednim wyznaniem po dwóch latach zasiadania w Sejmie, że nie wie, jak się głosuje - powiedział Pawlak odbierając statuetkę. Obecny wicepremier był już laureatem "Srebrnych Ust" w 1995 roku.

Trzeci Borowski

Marek Borowski uplasował się na miejscu trzecim za apel: "Olek, mordo ty nasza! Jesteśmy z tobą, ty jesteś z nami, idziemy do sukcesu. Jedną mam tylko prośbę - do 21-go żadnych wizyt na Ukrainie i w Rosji, bo ich gościnność jest nie do wytrzymania!".

"Olek,  mordo ty nasza"
"Olek, mordo ty nasza"TVN24

Wśród nominowanych w tej edycji konkursu znaleźli się też m.in. Bogdan Zdrojewski, Radosław Sikorski, Jarosław Kaczyński, Roman Giertych i Zyta Gilowska.

Konkurs z tradycjami

Na pomysł plebiscytu, w którym politycy będą nagradzani za kwieciste wypowiedzi wpadła w 1992 roku dziennikarka Trójki Beata Michniewicz. Inspiracją do nazwania konkursu Srebrnymi Ustami jest przysłowie: "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Symboliczną nagrodą w plebiscycie są statuetki autorstwa Krzysztofa Brzezińskiego, w całości wykonane ze srebra.

W poprzednich edycjach zdobywcami Srebrnych Ust byli m.in. Lech Wałęsa (trzy razy), Jacek Kuroń, Adam Michnik, Janusz Korwin-Mikke, Jurek Owsiak, Henryk Goryszewski (dwa razy), Waldemar Pawlak, Leszek Miller (dwa razy), Władysław Bartoszewski, Jan Maria Rokita (dwa razy), Zyta Gilowska (dwa razy), Marek Borowski (dwa razy), Renata Beger, Bogdan Lewandowski, Donald Tusk (dwa razy), Tomasz Nałęcz, Józef Zych, Andrzej Lepper, Piotr Gadzinowski oraz Jarosław Kaczyński. Nagród nie przyznawano w latach 1997-2000.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości