Tradycja, która ma co najmniej 200 lat. Spycimierz przykryty kwietnymi dywanami z okazji Bożego Ciała

Autor:
bż/tok
Źródło:
tvn24.pl
Dywany kwiatowe w Spycimierzu
Dywany kwiatowe w SpycimierzuTVN24
wideo 2/2
TVN24Dywany kwiatowe w Spycimierzu

W Boże Ciało ulice Spycimierza (woj. łódzkie), jak co roku, pokryły bzy, jaśminy, peonie i wszystkie inne kwitnące w maju i czerwcu kwiaty. Lokalni mieszkańcy układają z nich słynne dywany. Tradycja układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała została niedawno wpisana na listę UNESCO.

Spycimierz to wieś, jakich w Polsce setki. W Boże Ciało przyjeżdżają tu jednak tłumy turystów z całego kraju, żeby zobaczyć jedyny w swoim rodzaju dywan kwiatowy. Jego układanie trwa cały dzień i wymaga zerwania ponad 15 tys. roślin.

Czytaj też: Obchody Bożego Ciała, ulicami miast przejdą procesje

"Spycimierski dywan kwiatowy" usypywany jest najczęściej z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Są to kwiaty dzikich róż, czerwonych polnych maków, modrych chabrów, jaśminów, rumianków, bzów, kosaćców, białej i kolorowej akacji, żarnowca, piwonii, koralowej kaliny i kolorowych łubinów.

Do dekoracji używane są nie tylko kwiaty, ale i szyszki, liście paproci, palmy, kwiaty i liście kasztanowca, mech, bukszpan, pałka wodna, kora, nasiona różnych roślin i pocięta trawa - wszystko, co pięknie wygląda i pachnie, w zależności pomysłu twórców. Wzory i formy ich wykonania każdego roku różnią się od siebie i zależą od inwencji autorów danej kompozycji.

Tradycja na liście UNESCO

Od 2021 roku tradycja układania dywanów została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Decyzję o wpisie podjął Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 16. sesji w Paryżu. Przy tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślało, że "tradycja dywanów kwiatowych, która towarzyszy procesjom Bożego Ciała, istnieje na ziemiach polskich nieprzerwanie od ponad 200 lat".

Zobacz też: Procesje Bożego Ciała w Warszawie na zdjęciach sprzed lat

"Utworzenie dywanu usypanego z tysięcy kwiatów w trakcie procesji Bożego Ciała nawiązuje do tradycji średniowiecznej, kiedy to królewskie ogrody przekazywały na rzecz Kościoła kwiaty, które miały posłużyć do przyozdobienia katedr dla uświetnienia uroczystości" - wskazano wtedy w ministerialnym komunikacie.

Jak napisano, "w polskiej tradycji w trakcie procesji z okazji Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej przed kapłanem niosącym Monstrancję z Przenajświętszym Sakramentem idą dziewczynki zwane bielankami i sypią świeże lub suszone kwiatki". "W niektórych parafiach w dniach poprzedzających procesje układa się dywany kwietne na posadzkach świątyni, a także przed świątyniami lub na drodze procesji" - podano.

Kwietny dywan w Spycimierzu, ułożony z okazji Bożego Ciała
Kwietny dywan w Spycimierzu, ułożony z okazji Bożego CiałaTVN24

Z tradycji układania dywanów kwiatowych szczególnie słyną miejscowości: Spycimierz (Łódzkie) oraz Klucz, Olszowa, Zalesie Śląskie i Zimna Wódka (Opolskie). Obie tradycje zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - w 2018 roku tradycja spycimierska, a dwa lata później - tradycja kultywowana w województwie opolskim.

Dywan kwiatowy ułożono w Spycimierzu
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości