Rzecznik prezydenta o 11 listopada: zostanie zorganizowany wspólny biało-czerwony marsz

[object Object]
Spychalski: marsz będzie miał charakter uroczystości państwowychtvn24
wideo 2/27

Ustalono, że zostanie zorganizowany wspólny biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowej. Organizacją marszu zajmie się rząd - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski po spotkaniu Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego.

Wcześniej w środę odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydent zaprosił szefa rządu do Pałacu Prezydenckiego na konsultacje w związku z decyzją prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o wprowadzeniu zakazu dla przewidzianego na 11 listopada marszu, który co roku organizują środowiska narodowców.

- Podczas spotkania ustalono, że zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich zostanie zorganizowany marsz, wspólny biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych - powiedział rzecznik prezydenta.

- W związku z tym wszystkie inne marsze, które ewentualnie mogłyby przebiegać tą samą trasą, z mocy samego prawa nie mogą mieć miejsca - dodał rzecznik prezydenta.

Dopytywany, czy środowiska, które organizują marsz, wiedzą już o tych planach, Spychalski zadeklarował, że do uczestnictwa w marszu zaproszone są wszystkie "wszystkie środowiska". - (Zapraszamy - red.) wszystkie Polki, wszystkich Polaków, wszystkich obywateli, (...) bez względu na to, czy są to środowiska lewicowe, czy prawicowe - dodał Spychalski.

Zapowiedział, że marsz będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę. - Samą organizacją marszu zajmie się rząd - poinformował Spychalski.

Joanna Kopcińska poinformowała w rozmowie z TVN24, że premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w marszu 11 listopada, organizowanym przez rząd.

"Liczymy, że przejdziemy normalnie"

Do marszu 11 listopada odniósł się w RMF FM Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego i współorganizator Marszu Niepodległości. Jak zapowiedział, w czwartek przed godziną 9. organizatorzy złożą "odwołanie do sądu od decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz".

Jednocześnie zapewnia, że marsz na pewno swojej trasy nie zmieni.

- Liczymy, że przejdziemy normalnie, bez żadnych utrudnień ze strony, czy to Platformy Obywatelskiej, czy to PiS-u, czy kogokolwiek i będziemy świętować Święto Niepodległości, tak jak robiliśmy to spokojnie w wielkim pokojowym marszu w 2015, 2016 i 2017 roku - powiedział.

Gronkiewicz-Waltz zakazuje marszu

Prezydent Warszawy, informując w środę o tym, że podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, powiedziała, że "nie tak powinno wyglądać świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę". - Po pierwsze bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno uwierzyć, że uda się je zapewnić 11 listopada - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej.

Autor: KB/adso/kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości