Polska

"Sprzeciw wobec przejawów nienawiści i dyskryminacji". Głowy państw przyjęły Warszawską Deklarację Wolności

Polska

"Sprzeciw wobec przejawów nienawiści i dyskryminacji". Głowy państw przyjęły Warszawską Deklarację Wolności
tvn24Treść deklaracji odczytał aktor Andrzej Seweryn

- Wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich przejawów nienawiści i form dyskryminacji. Potępiamy wszystkie akty przemocy z nimi związane - głosi Warszawska Deklaracja Wolności, którą przyjęli dzisiaj szefowie zagranicznych państw. W dokumencie potępiono aneksję Krymu, uznając, że "narusza fundamenty porządku polityczno-prawnego w Europie i podważa funkcjonowanie całego systemu międzynarodowego".

W 25. rocznicę wyborów 4 czerwca głowy państw, które uczestniczą w oficjalnych obchodach na pl. Zamkowym w Warszawie symbolicznie przyjęły Warszawską Deklarację Wolności.

To dokument, w którym za najważniejsze zasady uznano integralność terytorialną, suwerenność i polityczną niezawisłość państw. W deklaracji wyrażono sprzeciw wobec aneksji Krymu przez Rosję, podkreślając, że doszło do niej niezgodnie z prawem. Zaznaczono także, że wolność i solidarność, są najważniejszymi wartościami.

Treść deklaracji odczytał na scenie ustawionej na pl. Zamkowym aktor Andrzej Seweryn.

"Tekst z milionów serc"

Prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego poinformował w TVN24, że prezydent życzył sobie, by tekst deklaracji był "z milionów polskich serc, które cieszą się 4 czerwca". - Tam będzie radość z odzyskanej wolności i przekonanie, że wolnością trzeba się dzielić, że słowo "solidarność" zobowiązuje, że ta solidarność połączyła Polaków i dała im zwycięstwo. To jest taki dar, który pięknieje jak się nim dzielimy - mówił jeszcze przed przyjęciem dokumentu Nałęcz.

Dodał, że dzisiaj w pierwszej kolejności trzeba się dzielić solidarnością z Ukraińcami.

"Oczy świata wpatrzone w plac Zamkowy". Głowy państw przyjmą Deklarację warszawską
"Oczy świata wpatrzone w plac Zamkowy". Głowy państw przyjmą Deklarację warszawskątvn24

Oczy świata zwrócone na Warszawę

Na placu Zamkowym przemówienie wygłosił Bronisław Komorowski. Przed jego wystąpieniem, Nałęcz podkreślał w TVN24, że będzie ono szczególne. - Normalnie nad przemówieniami prezydenta pracują sztaby ludzi. Tym razem też nie jest to wyłącznie dzieło prezydenta, ale jest to tekst płynący z serca prezydenta. Są takie teksty, nad którymi prezydent pracuje od początku do końca. I to jest właśnie taki tekst - mówił. Podkreślił, że nie jest to tylko rocznicowe przemówienie skierowane kurtuazyjnie do Polaków.

- Bez żadnej megalomanii można powiedzieć, że dzisiaj oczy świata będą wpatrzone w plac Zamkowy - mówił przed uroczystościami na pl. Zamkowym.

Obchody 25-lecia

Główne obchody na placu Zamkowym rozpoczęły się o godz. 11.30. Oprócz Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy biorą w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych jest niemal 50 państw.

Uroczystości odbywają się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a gości powitała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

4 czerwca rocznicę wyborów z 1989 roku uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godz. 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi prezydent Bronisław Komorowski. Marszałek Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecni będą także prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 r. zostali wybrani do Sejmu i Senatu. O godz. 16. w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów z krajów UE, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu - Ewy Kopacz i Bogdana Borusewicza. W spotkaniu udział weźmie 17 delegacji parlamentarnych z Europy. Także o godz. 16. prezydenci Polski i Francji - Bronisław Komorowski i Francois Hollande - wezmą udział w otwarciu wystawy "Solidarite France Pologne" w Galerii Kordegarda. O godz. 16.20 razem odsłonią pomnik Marii Curie-Skłodowskiej (przy ul. Kościelnej, przy skarpie). Następnie w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Komorowski i Gauck zasadzą także symboliczny "dąb wolności". W Warszawie o godz. 17.30 odbędzie się uroczysty koncert z okazji 25-lecia wolności. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykona Symfonię h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest objęty patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Autor: db//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości