Sprawa śmierci Madzi wstrząśnie prokuraturą?

TVN24

Aktualizacja:

Niekompetencja, brak profesjonalizmu i wyczucia - takie zarzuty coraz częściej wysuwane są pod adresem katowickiej prokuratury. Dyskusja, która zaczęła się od sprawy śmierci półrocznej Madzi z Sosnowca przerodziła się w spór o zwiększoną niedawno prokuratorską niezależność.

Czy ubiegłotygodniowa konferencja prokuratury poświęcona śledztwu ws. śmierci małej Magdy była niepotrzebnym spektaklem, czy próbą odpowiedzi na stwierdzenia Krzysztofa Rutkowskiego? Zdania są podzielone. Jednak według byłego ministra sprawiedliwości, Krzysztofa Kwiatkowskiego, prokuraturze zabrakło wyczucia i profesjonalizmu. Wystąpienie śledczych uważa za zbędne. Ale są i tacy, którzy są innego zdania. - Rutkowski bryluje, opowiadając niestworzone historie, więc prokuratura chciała temu położyć kres - mówi Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Większa kontrola Sejmu?

Część polityków domaga się reakcji ze strony Prokuratora Generalnego. Ten jednak milczy, być może dlatego, że ustawa rozdzielająca funkcję prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości dała wszystkim prokuratorom zdecydowanie większą niezależność. Choć prawo jest nowe, pojawiają się głosy, że powinno zostać zmienione i wprowadzić większą kontrolę parlamentu nad śledczymi. Regulująca to ustawa już powstaje.

Jak informowały "Fakty" TVN, w ministerstwie sprawiedliwości rozważana jest opcja powołania specjalnej komisji sejmowej, w której skład wchodziliby przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych - na wzór komisji ds. służb specjalnych. Miałaby ona możliwość wzywania na posiedzenia Prokuratora Generalnego.

Andrzej Seremet jest temu przeciwny, argumentując, że błędy w nadużywaniu tej wolności nie mogą przekreślać sensu prokuratury w takim kształcie. I przygotowuje własne założenia do ustawy, dodatkowo wzmacniające jej niezależność.

Kontrowersyjna konferencja

W środę Katowicka prokuratura na konferencji prasowej przedstawiła nowe hipotezy w śledztwie ws. śmierci Madzi. Podano, że śledczy badają różne wersje wydarzeń, w tym mówiącą o celowym i zaplanowanym pozbawieniu życia dziewczynki. Badane jest też, czy czy ktoś pomagał matce Magdy, Katarzynie W., w ukryciu zwłok.

W odpowiedzi w piątek swoją konferencję zorganizowali rodzice Madzi i Krzysztof Rutkowski. Zarzucili na niej prokuraturze i mediom organizowanie nagonki na siebie.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZWROCIE WS. ŚMIERCI MADZI

Źródło: Fakty TVN