Ukraińska prokuratura przekazuje zarzuty wobec Nowaka

Autor:
asty
Źródło:
TVN24
W sprawie Sławomira Nowaka CBA zabezpieczyło pieniądze
W sprawie Sławomira Nowaka CBA zabezpieczyło pieniądzeTVN24
wideo 2/4
TVN24W sprawie Sławomira Nowaka CBA zabezpieczyło pieniądze

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało Polsce pisemne zarzuty wobec przebywającego w Polsce w areszcie byłego pełniącego obowiązki szefa Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy (Ukrawtodor) Sławomira Nowaka.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prokuratora generalnego, w ramach współpracy międzynarodowej pisemne zawiadomienie skierowano do odpowiednich instytucji w Polsce w celu wręczenia byłemu p.o. szefa Ukrawtodoru. W komunikacie nie wymieniono jednak nazwiska Sławomira Nowaka. W komunikacie przekazano, że były urzędnik jest podejrzewany o celowe niewykonanie decyzji i postanowienia sądu, co jest równoważne z utrudnianiem jej wykonania.

Według materiałów śledztwa, p.o. dyrektora agencji w latach 2017-2019 celowo nie realizował decyzji sądu miejscowego i Sądu Najwyższego Ukrainy w sprawie przywrócenia na stanowisko szefa struktur Ukrawtodoru w jednym z obwodów na Ukrainie. Miał też utrudniać wykonanie tych decyzji.

W rezultacie Ukrawtodor otrzymał karę finansową, a Nowak - ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej. Jak podano w komunikacie, z wymienionego artykułu grozi kara od trzech do ośmiu lat pozbawienia wolności z zakazem zajmowania określonych stanowisk lub prowadzenia określonej działalności do lat trzech.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

31.07 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
Biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało Polsce pisemne zarzuty wobec Sławomira NowakaTVN24

Aresztowanie w związku z podejrzeniem korupcji

We wrześniu 2019 roku Sławomir Nowak zwolnił się z pracy w ukraińskiej agencji drogowej i wyjechał do Polski. W lipcu były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej został zatrzymany w Polsce w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy.

Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P. Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 roku do września 2019 roku zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

Sławomir Nowak odpowiada na pytania reporterki "Faktów" TVN
Sławomir Nowak odpowiada na pytania reporterki "Faktów" TVN (nagranie z lipca 2020 r.)

Autor:asty

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości