TVN24 | Polska

Wnioski do wszystkich sądów okręgowych w Polsce. Sędzia Juszczyszyn podejmuje kolejne kroki

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24
Sędzia Juszczyszyn walczy o powrót do orzekania
Sędzia Juszczyszyn walczy o powrót do orzekaniaTVN24
wideo 2/29
TVN24Sędzia Juszczyszyn walczy o powrót do orzekania

Do wszystkich 46 sądów okręgowych w kraju pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna złożył wnioski o wydanie orzeczeń w sprawie zawieszenia sędziego przez Izbę Dyscyplinarną SN, która według Sądu Najwyższego nie jest sądem. Kilkuset sędziów będzie miało także okazję zająć w ten sposób stanowisko wobec statusu Izby.

W lutym minął rok, odkąd nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zawiesiła olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna w prawie do orzekania i obniżyła mu wynagrodzenie. Sędzia nie akceptuje tej decyzji i stoi na stanowisku - podzielanym przez wielu sędziów, prawników i konstytucjonalistów - że "Izba Dyscyplinarna nie jest sądem". 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

17 marca pełnomocnik sędziego złożył wniosek o nakazanie prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciejowi Nawackiemu natychmiastowego dopuszczenia Juszczyszyna do orzekania. Będzie on dopiero rozpoznawany przez sąd w Bydgoszczy, jednak data posiedzenia w tej sprawie nie jest jeszcze znana.

Sędziowie Igora Tuleya, Paweł Juszczyszyn i Krystian Markiewicz przed Sądem Najwyższym
Sędziowie Igora Tuleya, Paweł Juszczyszyn i Krystian Markiewicz przed Sądem NajwyższymTVN24

Wnioski do wszystkich 46 sądów okręgowych Polsce

Pełnomocnik olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, profesor doktor habilitowany Michał Romanowski oraz aplikantka adwokacka Katarzyna Zarzycka wydali w poniedziałek oświadczenie, w którym poinformowali, że tego dnia złożyli "wnioski do wszystkich sądów okręgowych w Polsce (46 sądów) o zabezpieczenie roszczenia o naruszenie dóbr osobistych sędziego Pawła Juszczyszyna poprzez nakazanie prezesowi SR [Sądu Rejonowego - przyp. red.] w Olsztynie dopuszczenia sędziego Juszczyszyna do orzekania".

"Podstawą jest art. 35 k.p.c. bowiem do naruszenia doszło m.in. w mediach" - wyjaśniono.

Powództwo o roszczenie z czynu niedozwolonego wytoczyć można przed sąd, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Jak dodano w oświadczeniu, "sędziowie wszystkich sądów okręgowych w Polsce, których może spotkać los taki sam, jak sędziego Juszczyszyna, będą mieli podstawę i obowiązek wypowiedzieć się, czy uważają Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za niezależny i bezstronny sąd".

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE >>>

Juszczyszyn: system losowego przydziału spraw budzi duże wątpliwości
Juszczyszyn: system losowego przydziału spraw budzi duże wątpliwościTVN24

"Instytucja niezawisłego sądownictwa sama się nie obroni"

Zdaniem pełnomocnika sędziego "władza właśnie domyka proces przejmowania kontroli nad SN, nad składami starych Izb, przenosząc tzw. sędziów z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do Izby Cywilnej oraz nowelizując ustawę o SN w celu przejęcia funkcji prezesów starych Izb".

"Sędziowie sądów powszechnych mają narzędzia, które dają im rządy prawa i Konstytucja, w postaci wydawania orzeczeń. Z tego skorzystał sędzia Juszczyszyn. Wystarczy skorzystać z rządów prawa" - czytamy dalej. "Instytucja niezawisłego sądownictwa sama się nie obroni. Każdy kolejny dzień pokazuje, że proces dyscyplinowania sędziów dzieje się na naszych oczach" - dodano.

Juszczyszyn: fala represji się rozlewa
Juszczyszyn: fala represji się rozlewaTVN24

Jak podkreślono, "prawo czasami drzemie, ale nigdy nie umiera". Według pełnomocnika Juszczyszyna sędziowie sądów powszechnych mogą wydawać orzeczenia, które nadadzą "skutek prawny kolejnym oświadczeniom, że zgodnie z orzecznictwem TSUE, SN i warszawskiego SA tzw. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, tzw. sędziowie Izby Dyscyplinarnej nie są sędziami, a tzw. orzeczenia wydawane przez tzw. Izbę Dyscyplinarną są nieistniejące".

Kilkuset sędziów będzie mogło zabrać głos

Jak czytamy w oświadczeniu, "46 sędziów w pierwszej instancji i ewentualnie 138 sędziów w drugiej instancji będzie mogło odpowiedzieć na pytanie, czy chcą i godzą się na to, że Izba Dyscyplinarna SN ma prawne i moralne podstawy, aby wyznaczać standardy etyki zawodu sędziego, czyli ich etyki".

"Czy godzą się, aby nie tylko los sędziego Juszczyszyna spoczywał w rękach takiego organu, jak Izba Dyscyplinarna SN, ale także ich los i los obywateli w starciu z państwem. Los polskich sędziów i nasz leży w rękach sędziów sadów okręgowych. Stwarzamy im proceduralną możliwość zajęcia stanowiska. Ich decyzje będą ocenione przez historię" - dodano.

Juszczyszyn: nieustannie zgłaszam gotowość do podjęcia swoich obowiązków służbowych jako sędzia
Juszczyszyn: nieustannie zgłaszam gotowość do podjęcia swoich obowiązków służbowych jako sędziaTVN24

"Paweł Juszczyszyn jest symbolem walki o bezstronność i niezawisłość sędziów w Polsce, do których zwracamy się w ramach procedury cywilnej" - podkreślają autorzy pisma. "Co z tym zrobią sądy okręgowe? Wierzymy, że skorzystają z najlepszych wzorców wyznaczonych przez TSUE, stare izby SN i warszawski SA. Wszak słusznym sprawom prawo sprzyja. A formalizm procedury cywilnej pełni rolę służebną wobec sprawiedliwości. Sprawiedliwość oddycha wartościami, takimi jak bezstronność i niezależność sędziów. Przegramy tylko wtedy, jeżeli całe środowisko sędziów sądów okręgowych w Polsce odwróci się od sędziego Juszczyszyna" - napisano.

Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna

Sędzia Juszczyszyn, rozpoznając apelację w sprawie cywilnej, zwrócił się w listopadzie 2019 roku do Kancelarii Sejmu o dostęp do list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

W związku z działaniami sędziego prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki w listopadzie tego samego roku zawiesił go na miesiąc w orzekaniu. Sędzia Juszczyszyn wrócił do orzekania na początku stycznia 2020 roku, ale 4 lutego tego samego roku nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała o ponownym zawieszeniu go i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 procent.

Juszczyszyn: byłoby to niewskazane, żeby Sąd Rejonowy w Olsztynie rozstrzygał tę sprawę
Juszczyszyn: byłoby to niewskazane, żeby Sąd Rejonowy w Olsztynie rozstrzygał tę sprawęTVN24

CZYTAJ TAKŻE: Nawacki uniknie dyscyplinarki za porwanie uchwał. Sędzia Radzik umorzył postępowanie >>>

17 marca pełnomocnik sędziego prof. Michał Romanowski złożył do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o nakazanie prezesowi tego sądu Maciejowi Nawackiemu natychmiastowego dopuszczenia Juszczyszyna do orzekania. Dwa dni później - jak informowano, w systemie losowego przydzielania spraw - sędzią sprawozdawcą w tej sprawie została Katarzyna Nawacka, żona prezesa, z którym Juszczyszyn jest w sporze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juszczyszyn: Rozstrzyganie przez sąd w Olsztynie mogłoby budzić wątpliwości. Kieruje nim Nawacki >>>

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski przekazał jednak tego samego dnia w komunikacie, że Nawacka "wydała zarządzenie", aby akta sprawy przedstawić Sądowi Okręgowemu w Olsztynie "w celu przekazania tej sprawy innemu sądowi równorzędnemu". Jako podstawę decyzji wskazała art. 44 [2] pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

ZOBACZ CAŁY KOMUNIKAT RZECZNIKA SĄDU OKRĘGOWEGO W OLSZTYNIE Z 19 MARCA

Jeżeli stroną jest Skarb Państwa, a państwową jednostką organizacyjną, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, jest sąd: 1) właściwy do rozpoznania sprawy – sąd ten z urzędu przedstawia akta sprawy sądowi nad nim przełożonemu, który przekazuje sprawę innemu sądowi równorzędnemu z sądem przedstawiającym;

Wątpliwości wokół losowego przydziału spraw. Ministerstwo przegrało w sądzie >>>

Sędzia Paweł Juszczyszyn w rozmowie z TVN24
Sędzia Paweł Juszczyszyn w rozmowie z TVN24TVN24

W czwartek 25 marca Dąbrowski-Żegalski wydał kolejne oświadczenie. Napisał w nim, że olsztyński sąd okręgowy wydał 23 marca postanowienie, którym przekazał sprawę Juszczyszyna do rozpoznania poza okręg olsztyński do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. 

ZOBACZ CAŁY KOMUNIKAT RZECZNIKA SĄDU OKRĘGOWEGO W OLSZTYNIE >>>

Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości