Areszt dla domniemanych gangsterów. Wśród nich członkowie grupy pruszkowskiej

Polska

Aktualizacja:
TVN 24Jednym z zatrzymanych jest Andrzej Z. ps. "Słowik"

Sąd Rejonowy w Szczecinie w czwartek wieczorem postanowił o tymczasowym aresztowaniu 12 osób, które mają być członkami zorganizowanej grupy przestępczej. Do 9 kwietnia w areszcie pozostaną między innymi "Słowik", "Wańka" i "Parasol".

Rzecznik szczecińskiego sądu Michał Tomala poinformował media, że sąd tymczasowo aresztował 12 osób na ponad 2 miesiące. Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo ws. funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, w której skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej: Andrzej Z. ps. "Słowik", Leszek D. ps. "Wańka" i Janusz P. ps. "Parasol", którzy zakończyli odbywanie zasądzonych im kar za udział w tym gangu. Według śledczych, osoby te miały zajmować się praniem pieniędzy, wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, poświadczaniem nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pobiciami, rozbojami i wymuszeniami rozbójniczymi.

14 zatrzymanych

We wtorek zatrzymano w tej sprawie 14 osób. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Magdalena Blank, wobec jednej osoby zastosowano środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym.

Wcześniej w czwartek Sąd Rejonowy w Szczecinie zdecydował o dwumiesięcznym areszcie dla Sebastiana W., który zdaniem prokuratury regionalnej miał być szefem grupy.

Czternaście osób usłyszało już zarzuty ze strony prokuratury regionalnej. Byli podejrzewani o przestępstwa związane z wyłudzeniem podatku VAT, przestępstwa gospodarcze, a także popełnienie szeregu przestępstw o charakterze kryminalnym związanych z działalnością rozbójniczą.

Czym zajmowała się grupa

Prokuratura Krajowa podała, że w toku jednego ze śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie przeciwko Arturowi S., podejrzanemu między innymi o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ustalono, że funkcjonowała również druga, konkurencyjna wobec grupy Artura S., zorganizowana grupa przestępcza, na czele której stał podejrzany Sebastian W. Ochroną interesów tej grupy - jak wykazało śledztwo - zajmowali się między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej w tym Andrzej Z. pseudonim "Słowik".

Grupa kierowana przez Sebastiana W. działała pomiędzy sierpniem 2013 roku a styczniem 2017 roku głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.

- Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7 - mówił prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Według RMF FM, prokuratura podejrzewa, że gang wyłudził 35 mln zł., a 20 mln zł wyprał.

Z uwagi na to, że zatrzymani byli członkami zbrojnych grup przestępczych, czynności były wykonywane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Warszawie i w Szczecinie, w tym Oddziały Antyterrorystyczne.

Autor: mart,kło/adso,rzw / Źródło: TVN 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24