Polska

Sprawa Brunona K. "Opinia publiczna będzie zaskoczona informacjami o nowych zarzutach"

Polska

ABWOpinia publiczna będzie "zaskoczona" nowymi faktami w sprawie - mówi szef ABW

W otoczeniu Brunona K. nie było funkcjonariuszy ABW, którzy inspirowaliby go do zamachu - mówi członek sejmowej speckomisji Marek Biernacki (PO) po dzisiejszym posiedzeniu w siedzibie Agencji. Według niego, w sprawie pojawią się nowe zarzuty. - Opinia publiczna będzie nimi zaskoczona - dodaje poseł, z którym rozmawia Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl.

Maciej Duda: Zapoznał się Pan dzisiaj z dowodami jakie w sprawie planowanego zamachu na premiera, prezydenta i parlamentarzystów zebrała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czy funkcjonariusze ABW namawiali Brunona K. do zaplanowania zamachu?

Marek Biernacki: Agencja nie inspirowała działań Brunona K. ani nie prowadziła działalności pomocniczej lub prowokującej jego działania.

Prokuratura ujawniła, że podejrzany zwerbował cztery osoby, które zostały przesłuchane w charakterze świadków. Czy wśród tych osób byli działający pod przykryciem funckjonariusze Agencji?

W otoczeniu Brunona K. na pewno nie było funkcjonariuszy ABW, którzy inspirowaliby lub pomagali zorganizować zamach.

Ale Panie pośle, czy na pewno wśród czterech osób, o których mówiła prokuratura nie było "przykrywkowców" z Agencji?

Mogę tylko powtórzyć, że w otoczeniu podejrzanego nie było funkcjonariuszy, którzy inspirowaliby go lub pomagali zorganizować zamach.

Skąd wiadomo, że Brunon K. planował zamach?

ABW ma bardzo bogaty i konkretny materiał dowodowy i go przybywa.

Czy są to nagrania jego rozmów, czy zeznania świadków?

Dla członków komisji był to materiał bardzo przekonujący. ABW zdaje sobie sprawę, że dowody oceni sąd, dlatego zbiera je bardzo skrupulatnie.

Jaką ilość materiału wybuchowego zebrał podejrzany?

Nie mogę tego ujawnić ze względu na tajność tych informacji. Zapewniam, że przekonaliśmy się dzisiaj, że zagrożenie było bardzo konkretne.

Kto był inspiratorem Brunona K.?

To tajemnica.

Co i skąd wiadomo o poglądach politycznych niedoszłego terrorysty?

Każdy może sobie wyrobić zdanie o jego poglądach politycznych zapoznając się z jego jawnymi przecież wpisami w internecie. Na pewno nie była to osoba, która lubiła państwo polskie.

Czy prokuratura i ABW ujawniły już wszystko na temat planowanego zamachu?

Wiemy, że śledztwo jest prowadzone skrupulatnie. Dlatego opinia publiczna będzie zaskoczona nowymi informacjami o nowych zarzutach karnych.

Autor: Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl (m.duda2@tvn.pl)//kdj nsz//mat/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ABW

Raporty:
Pozostałe wiadomości