"Kwestia kilku dni". Radziwiłł zapowiada nowelizację ustawy o wydatkach na zdrowie

Polska

Aktualizacja:
Zespół zozstał zaproponowy przez premier Beatę Szydło, a powołany przez ministra Radziwiłłatvn24
wideo 2/35

Projekt w stosunku do pierwotnej wersji został skrócony praktycznie do jednego tematu - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, pytany o zmiany i termin ogłoszenia projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. O planowanym zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia i sposobie zagospodarowania tych środków rozmawiano podczas pierwszego posiedzenia zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. W trwającym niemal trzy godziny spotkaniu uczestniczyli między innymi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Finansów.

Było również kilka osób, które przedstawiały się jako przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów "My pacjenci, "Unia pacjentów, "Federacja pacjentów" - informowała przed spotkaniem reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska.

W pracach zespołu, tak jak zapowiadali, nie wzięli udziału protestujący lekarze rezydenci.

Finansowanie i wynagrodzenia

- Rozmawialiśmy o dwóch obszarach - o zwiększonych nakładach na ochronę zdrowia i wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Dyskusja była skoncentrowana wokół tej pierwszej sprawy - wyjaśniał po spotkaniu dziennikarzom Radziwiłł.

- Była poważna dyskusja na temat tego, jak z tym zwiększającymi się środkami sobie poradzimy. Jak racjonalizować wydatki i jak zagospodarować dodatkowe środki, które wpłyną do systemu ochrony zdrowia - dodał minister.

Jak podkreślił, dyskutowano między innymi o systemowych, głębokich zmianach dotyczących promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej oraz deinstytucjonalizacji polityki zdrowotnej. - Drugi obszar dyskusji to były różnego rodzaju postulaty gdzie, na jakie cele dodatkowe środki w służbie zdrowia w kolejnych latach kierować - powiedział Radziwiłł. W tym kontekście wymienił między innymi dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach "kwestią kilku dni"

Pytany o to, kiedy będzie znana treść projektu nowelizacji ustawy, minister zdrowia odpowiedział, że w tej chwili trwają prace techniczne.

- Stały Komitet [Rady Ministrów - przyp. red.] dokonał poprawek w pierwotnym projekcie, więc myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy ten projekt będzie dostępny - wyjaśnił.

Szef resortu podkreślił, że projekt, w stosunku do pierwotnej wersji "został skrócony praktycznie do tego jednego tematu".

- Zasadniczo sprowadza się ten projekt do dwóch regulacji. Jedna dotyczy ścieżki dochodzenia do 6 procent PKB na zdrowie, zaczynając od roku 2018 z tempem plus-minus 0,2 procent rocznie. Druga regulacja tam zawarta to jest delegacja dla ministra zdrowia, aby corocznie wydawał rozporządzenie w sprawie tego, co powinno być w szczególny sposób przedmiotem zainteresowania i w efekcie dotacji budżetowej do NFZ - powiedział.

Zaproponowany przez Szydło, powołany przez Radziwiłła

Powstanie zespołu jest pokłosiem rozmów premier Szydło z protestującymi lekarzami rezydentami. Premier zaproponowała wówczas, by protestujący wraz z rządem przystąpili do wspólnych prac nad ich postulatami.

Zarządzenie w sprawie powołania zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania podpisał w poniedziałek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W skład zespołu pod przewodnictwem wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko wejdą przedstawiciele ministerstwa rozwoju, ministerstwa finansów, Kancelarii Premiera Rady Ministrów, ministerstwa cyfryzacji, resortów nauki i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia.

Lekarze nie wezmą udziału w pracach rządowego zespołu

W czwartek odbyło się spotkanie protestujących rezydentów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz oświadczył po spotkaniu, że lekarze nie wezmą w piątek udziału w pracach zespołu do spraw systemowych rozwiązań w ochronie zdrowia.

- Kluczowym jest dla nas czas dojścia, do 6,8 procent PKB, który w tym momencie jest punktem spornym i propozycja dojścia w 2025 roku do poziomu 6 procent PKB jest dla przez nas nie akceptowalna - powiedział po rozmowach Hałabuz.

Po spotkaniu z rezydentami minister Radziwiłł ocenił, że wobec faktu, iż w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który między innymi zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku, protest lekarzy traci rację bytu. - Nie widzimy już powodów do protestów - dodał Kowalczyk.

Pytany o te słowa, Hałabuz odparł: - Bez komentarza.

Spotkanie zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia. Bez rezydentówtvn24

Autor: kb//adso,now / Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP, tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: