Władze PiS zarekomendowały zarządy pięciu województw

Polska

Aktualizacja:
Wicemarszałek Terlecki rozmawiał z dziennikarzami przed wejściem do siedziby PiStvn24
wideo 2/35

Komitet Polityczny PiS zarekomendował w czwartek listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Partia Jarosława Kaczyńskiego może w nich samodzielnie obsadzić władze samorządowe.

Na czwartkowe popołudnie zaplanowano posiedzenie Komitetu Politycznego PiS i spotkanie kierownictwa partii.

Po godzinie 18 rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek opublikowała na Twitterze listę z rekomendacjami Komitetu Politycznego tej partii na stanowiska marszałków i członków zarządów województw.

Rzeczniczka PiS poinformowała również Polską Agencję Prasową, że na razie nie zapadły ustalenia co do składu zarządu i władz sejmiku województwa małopolskiego, gdzie PiS również ma możliwość samodzielnych rządów.

Rekomendacje Komitetu Politycznego PiS na Marszałków i członków Zarządów Województw. pic.twitter.com/O0lkm4FvsW— Beata Mazurek (@beatamk) November 15, 2018

Rekomendacje

Ustalono natomiast, że marszałkiem woj. lubelskiego ma zostać Jarosław Stawiarski, wicemarszałkami Dariusz Stefaniuk i Zbigniew Wojciechowski, członkami zarządu Bogna Bender-Motyka i Zdzisław Szwed, a przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego - Michał Mulawa.

W woj. łódzkim na marszałka rekomendowano obecnego posła PiS Grzegorza Schreibera, na wicemarszałków Piotra Adamczyka i Zbigniewa Ziębę, na członków zarządu Ewę Wendrowską i Andrzeja Górczyńskiego, a na przewodniczącą sejmiku - Iwonę Koperską. Marszałkiem woj. podkarpackiego ma zostać ponownie Władysław Ortyl; na wicemarszałków rekomendowano Piotra Pilcha i Ewę Draus, na członków zarządu Stanisława Kruczka i Marię Kurowską, a na przewodniczącego sejmiku - Jerzego Borcza. W woj. podlaskim marszałkiem z PiS ma zostać Artur Kosicki, na wicemarszałków komitet rekomendował Marka Olbrysia i Romualda Łanczkowskiego, na członków zarządu Marcina Sekścińskiego i Jakuba Fica, a na przewodniczącego sejmiku - Marka Komorowskiego. W Świętokrzyskiem marszałkiem ma zostać Andrzej Bętkowski - wynika z dokumentu, a na wicemarszałków rekomendowano Bartłomieja Dorywalskiego i Renatę Janik, na członków zarządu Marka Jońcę i Mariusza Goska, zaś na przewodniczącego sejmiku - Andrzeja Prusia.

Temat KNF poruszany na posiedzeniu

Jeszcze przed wejściem do siedziby PiS szef klubu i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki był pytany o to, czy na spotkaniu zostanie poruszony temat Komisji Nadzoru Finansowego. - Z pewnością - odparł. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

W "Gazecie Wyborczej" ukazał się 13 listopada artykuł pod tytułem "40 milionów i nie będzie kłopotów". Jego tematem jest rozmowa, w której szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdzi, że w zamian za przychylność szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych.

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego powołuje premier na 5-letnią kadencję. W przypadku Marka Chrzanowskiego była to obecna wicepremier Beata Szydło, która do tej pory nie zabierała głosu w tej sprawie.

Dopytywana w czwartek przez dziennikarzy, kto rekomendował jej Marka Chrzanowskiego i czy nie miała wątpliwości powołując go, unikała odpowiedzi.

Po publikacji artykułu Marek Chrzanowski jeszcze tego samego dnia po południu podał się do dymisji. Została ona przyjęta.

W środę agenci CBA, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłego przewodniczącego KNF, weszli do biura Komisji Nadzoru Finansowego, by zabezpieczyć materiały dowodowe w tej sprawie.

Autor: akr//kg//kwoj / Źródło: TVN24, PAP