Incydent na spotkaniu ze Schetyną. "Raz, dwa, trzy, niemieckie psy"

Polska

tvn24Zakłócone spotkanie Schetyny

Szef PO Grzegorz Schetyna oczekuje informacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o tym, jakie kroki podjął w sprawie "zakłócenia i skandalicznych wystąpień działaczy Młodzieży Wszechpolskiej" podczas środowego spotkania z udziałem polityków PO w Tarnowie.

Grzegorz Schetyna przybył do Tarnowa w środę w ramach akcji "Obywatelskie Małopolskie" - serii spotkań Platformy Obywatelskiej z wyborcami w woj. małopolskim. Przewodniczącemu PO towarzyszyły posłanki Urszula Augustyn i Katarzyna Mrzygłocka. Podczas spotkania rozmawiano o programie partii i problemach polskiej polityki.

Na spotkaniu doszło do incydentu z grupą niezidentyfikowanych do tej pory osób, które przyniosły transparent z napisem "PO krzyczy, PO płacze, już koryta nie zobaczy".

Grupa wykrzykiwała: "Raz, dwa, trzy, niemieckie psy" i "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela niepodległość nam odbiera". W kierunku polityków Platformy Obywatelskiej padły także okrzyki: "Folksdojcze".

- To, co chcecie w parlamencie, macie właśnie w tym momencie - wołali, porównując swoją akcję do protestu posłów opozycji w Sejmie.

Mężczyźni uspokoili się dopiero po przyjeździe policji. Zostali spisani. Spotkanie kontynuowano.

"Język nienawiści, który wprowadzają politycy PiS do przestrzeni"

- Tak naprawdę to jest język nienawiści, który wprowadzają politycy PiS do przestrzeni publicznej, wczoraj widziałem to w Tarnowie, nie chcemy w taki sposób prowadzić dyskursu politycznego - mówił Schetyna na czwartkowej konferencji prasowej. Pytany, czy policja powinna opublikować wizerunki osób, które protestowały w trakcie spotkania w Tarnowie, odpowiedział, że jest pełna dokumentacja tych wydarzeń ze strony Platformy, jednak służby nie zwróciły się z informacją o jej udostępnienie. Lider PO był również pytany przez dziennikarzy, czy będą podejmowane jakieś kroki prawne w stosunku do osób, które zakłócały to spotkanie. - Minister Błaszczak tak bardzo dużo mówi o 16 grudnia, o tym co działo się tutaj, pod budynkiem parlamentu. Oczekuję także od niego informacji, jakie podjął kroki w sprawie zakłócenia i skandalicznych wystąpień działaczy Młodzieży Wszechpolskiej wczoraj na spotkaniu w Tarnowie - oświadczył szef Platformy.

Autor: kło/ib / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24