Polska

"Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat". Młodzi spotkali się na Polach Lednickich

Polska

Ruszyło 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000
tvn24Odbywają się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000

W sobotę po południu na Polach Lednickich (Wielkopolskie) rozpoczęło się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wiesz, że Cię kocham". Bierze w nim udział około 60 tysięcy osób.

Oficjalną część spotkania na Polach Lednickich rozpoczęła w sobotę po południu procesja z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz prowincjała polskich dominikanów o. Pawła Kozackiego. Pod Bramę Rybę wniesione zostały relikwie świętych, krzyż lednicki od św. Jana Pawła II oraz stauroteka lednicka - najstarszy odnaleziony na ziemiach polskich relikwiarz na relikwie krzyża świętego.

Duszpasterz wspólnoty lednickiej ojciec Wojciech Prus przypomniał w trakcie otwarcia spotkania, że tegoroczna Lednica odbywa się w trakcie obchodzonej właśnie 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Dodał, że spotkaniu modlitewnemu towarzyszą słowa papieża z pielgrzymki do Polski w 1987 r. Mówił on wówczas do młodych, że "muszą być mocniejsi niż warunki, w których przyszło im żyć”, wskazując na Eucharystię jako środek dający siłę do pokonywania trudności życia codziennego.

Msza święta i papieskie przesłanie

Prymas Polski abp Wojciech Polak przywitał młodych na Polach Lednickich, także przywołując Jana Pawła II. - Bardzo serdecznie pozdrawiam słowami, które 40 lat temu wypowiedział na naszej, gnieźnieńskiej ziemi: witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat – powiedział prymas.

Jak dodał, Jan Paweł II "przybywał, by powiedzieć nam o mocy Ducha Świętego". - Ale jednocześnie dodawał – bo taki był główny temat pielgrzymki - Gaude Mater Polonia, ciesz się Matko Polsko. Ja też w tym duchu cieszę się każdą i każdym z was, którzy przybyliście do źródeł chrzcielnych Polski, żeby zaczerpnąć siły, mocy i uwierzyć w miłość Jezusa, która jest większa niż grzech – powiedział prymas.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior.

Odbywają się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000
Odbywają się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000tvn24

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości