"Światełko w tunelu", "tunel jest długi". Kolejny termin rozmów ministra z rezydentami


Na 1 lutego zaplanowano wstępnie kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i lekarzy rezydentów - powiedział rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski. Lekarze chcą m.in. podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną.

Minister Szumowski rozmawiał z reprezentantami Porozumienia Rezydentów OZZL w piątek. Przedstawił im – jak przekazał mediom - konkretne propozycje. - Pojawiło się światełko w tunelu. Mam nadzieję, że kolejne spotkania i kolejne rozmowy będą owocowały dalszym postępem tych rozmów i w efekcie uda się wynegocjować nowe rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą satysfakcjonowały obie strony – mówił.

Młodzi medycy ocenili spotkanie jako merytoryczne i poinformowali, że muszą omówić sprawy w swoim gronie. Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński pytany o słowa ministra, że "widać światełko w tunelu" odpowiedział, że "tunel jest długi, (…) światełko jest dostrzegalne i to już plus". Po piątkowym spotkaniu zapowiedziano, że termin kolejnego zostanie ustalony w poniedziałek.

Protest rezydentów

Młodzi lekarze protestują od 2 października. Domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy – zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości